Známý soudce Kafka je zpět v Česku, hrozí mu 10 let. Jak se z vrcholu dostal do vazby

Během metanolové aféry byl nejznámějším státním zástupcem. Díky dalším velkým kauzám, na jejichž vyšetřování se podílel, patřil Roman Kafka mezi nejvýraznější tváře české justice. Později se ze žalobce stal soudcem. Nyní se ale sám ocitl ve vazbě. Ve čtvrtek večer o tom rozhodl soud.
🚩 Proč je to důležité: Kafka byl od 8. března pohřešovaný, o týden později jej policie zadržela v Chorvatsku. Podle kriminalistů neoprávněně získával peníze. Částka se měla vyšplhat na 12 milionů korun.
➡️ Co se stalo: Znělo to jako námět akčního filmu, když zmizelý soudce Roman Kafka telefonoval z ciziny na vrátnici Českého rozhlasu, aby vysvětlil, že ze země utekl proto, že se bál o život.
„Prchám po půlce Evropy před lidmi, kteří mě chtějí úplně zlikvidovat. Byl jsem velmi brutálně vydírán skupinou lidí,“ líčil do telefonu novinářům. Den na to jej zadržela policie v Chorvatsku. A jeho příběh se nepotvrdil.
Ještě před zatčením se v médiích začaly objevovat zprávy, že Kafka měl zpronevěřit svým známým velké obnosy peněz. Podle serveru Novinky si je měl půjčovat od kolegů z branže. Měl jim tvrdit, že jde o krátkodobé finanční operace, které měly skončit velmi výhodným ziskem.
„Je mi kladeno za vinu, že jsem si měl opatřit prostředky, řadu prostředků od různých lidí. To je do jisté míry pravda. Musel jsem si půjčovat... A to jim odevzdávat. A před těmi 14 dny, když jsem přestal platit, co chtěli, a přestal jsem být pro ně užitečný, tak se rozhodli mě zabít,“ tvrdil Kafka reportérům Českého rozhlasu.
Pravděpodobně měl v plánu se přesunout do některé z exotických zemí, odkud by bylo pro policii obtížné vyjednat jeho vydání. Z Chorvatska jej vyšetřovatelé dopravili do Česka ve středu.
📢 Co kdo říká:
Artur Janoušek, investigativní reportér Radiožurnálu: „Roman Kafka volal na vrátnici, protože, jak nám později řekl, neměl žádný kontakt na konkrétního redaktora. V cizině, kde byl, si pořídil telefon, jednorázové místní SIM karty a na internetu si našel jenom pevnou linku do Českého rozhlasu.”
Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu: „Podle dosavadních zjištění měl obviněný v letech 2022 až 2025 neoprávněně získat finanční prostředky od několika osob, čímž měl způsobit škodu přesahující 12 milionů korun.“
Jiří Nosek, Kafkův advokát: „Před pár okamžiky byl klient vzat do vazby z důvodu útěkového. Čili je teoretická obava o to, že by se mohl skrývat před trestním stíháním. A z koluzního důvodu, tedy že by mohl působit na dosud nevyslechnuté osoby.“
🔎 Kontext: Podle vedení brněnského krajského soudu, kde do svého zmizení působil, Kafka dlouhodobě práci zanedbával. „Na přelomu září a října jsme zjistili, že v jedné věci to byl vlastně rok, kdy neměl vyhotovený rozsudek,“ popsal předseda soudu Milan Čečotka v pořadu Reportéři ČT.
Aby svou nečinnost zakryl, měl Kafka podvádět své kolegy na soudu. Od prosince proto čelil kárnému řízení za vážné průtahy při vyhotovování rozhodnutí a za další porušování soudcovských povinností. Den před svým zmizením oznámil rezignaci na svou funkci.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Kriminalisté nyní Kafku viní, že měl poslední tři roky pod lživými argumenty vylákávat z lidí peníze. Bývalému soudci hrozí za podvod se škodou velkého rozsahu až deset let vězení.