Odpor k očkování, ezoterika a zákaz migrace. V Japonsku sílí krajní pravice

Obrázek
Předseda strany Sanseito Sohei Kamiya
Předseda strany Sanseito Sohei Kamiya
Svět

Nečekaným výsledkem skončily volby do prefektur v japonském Tokiu. Uspělo okrajové a krajně pravicové uskupení Sanseitó. Japonsko nyní čekají 20. července volby do horní komory parlamentu – Sněmovny rádců. A podle médií v nich může Sanseitó opět překvapit.

🚩 Proč je to důležité: Podobně jako na Západě, i v Japonsku roste podpora pravicového populismu – ale s japonskými prvky. Může to signalizovat širší změny nálad ve společnosti.

➡️ Co se stalo: Koncem června se v japonském hlavním městě Tokiu konaly volby do prefektur. V nich pohořela vládnoucí konzervativní Liberálně demokratická strana (LDP), která skončila v počtu zvolených zastupitelů až druhá – za kandidáty strany Tomin First no Kai („Tokijci první“, TFK). 

Překvapení však spočívalo jinde. Strana Sanseitó ve volbách, kde se vybírají zástupci do 42 okrsků, postavila jen čtyři kandidáty – tři z nich ale nečekaně uspěli. 

👑 Za císaře! Strana Sanseitó vznikla v roce 2020 během pandemie covidu. Soustředila se tehdy na skepticismus vůči účinnosti nošení roušek a na odpor k povinnému očkování. V období vyhrocených debat se ale z reakce na konkrétní politiky postupně vyprofilovala v opozici vůči celému poválečnému politickému systému Japonska.

V roce 2022 získala první mandát ve Sněmovně rádců, v roce 2024 pak tři křesla v dolní komoře parlamentu. Nyní tvrdí, že má zhruba 100 tisíc členů – a i díky vysokým členským poplatkům vybrala na financování více peněz než i největší a nejzavedenější frakce konzervativní LDP. Ta sice postupně ztrácí popularitu, ale i tak po volbách v roce 2024 dokázala sestavit současnou vládu.

Sanseitó mezitím rozšířila svůj původní program: silně se staví proti migraci do Japonska a vypracovala si širší ideologii. Dnes ji lze popsat jako reakcionářské hnutí s prvky New Age. Slibuje „obnovení země“ skrze návrat k tradičním hodnotám s císařem „v jejím srdci“ – i když není jasné, co to konkrétně znamená.

📊 Plány a kontroverze: Pokud by se Sanseitó dostala k moci, slibuje reformu vzdělávacího systému a zavedení osnov, které by žáky vedly k vlastenectví. Je pro přepsání ústavy z roku 1947, která Japonsku zakazuje jednostranné vojenské akce nebo z císaře činí ceremoniální titul bez reálné politické moci. 

Kritizuje globalismus – například politiku Číny, USA či Jižní Koreje. Odmítá manželství osob stejného pohlaví a chce omezit zahraniční vlastnictví japonských firem. Kuriózně prosazuje i podporu biopotravin a návrhy spojené s duchovnem a léčením energií.

Charismatický lídr strany Sohei Kamiya má populární YouTube kanál, strana agresivně využívá moderní technologie a cílí především na mladé a nerozhodnuté voliče – ti přitom v Japonsku tvoří významnou část elektorátu.

Strana se nevyhnula skandálům: šlo jak o podezřelé financování, tak o kontroverzní výroky. Kamiya byl obviněn z antisemitismu za tvrzení, že se Japonsko „prodává židovskému kapitálu“. Výrok, který by na Západě pravděpodobně znamenal konec kariéry, ale v Japonsku nezpůsobil větší dopad – a Kamiya se nikterak neomluvil.

👀 Co dál sledovat: O dalších vyhlídkách Sanseitó bude jasněji už po volbách do Sněmovny rádců 20. července.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku