Německo má novou vládu. „Černo-červená“ koalice stvrdila program

Obrázek
Německá vláda - Markus Seder (zleva), Friedrich Merz a Lars Klingbeil
Německá vláda - Markus Seder (zleva), Friedrich Merz a Lars Klingbeil
Svět

Křesťanská konzervativní unie a sociální demokracie podepsaly koaliční smlouvu. Program nazvaný Zodpovědnost pro Německo slibuje změny v ekonomice i migrační politice. V úterý by měl Spolkový sněm zvolit kancléřem Friedricha Merze. Německo tak bude mít po dvou a půl měsících novou vládu. 

🚩 Proč je to důležité: Slábnoucí ekonomika, problémy s migrací, vzrůstající obliba AfD, válka na Ukrajině a Donald Trump – to všechno bude muset řešit nová vláda.

➡️ Co se stalo: Koalice CDU a CSU získala v únorových předčasných volbách 28,5 procenta hlasů. Jelikož dodržuje zásadu zvanou „Brandmauer“ („požární zeď“) – tedy odmítání spolupráce s krajně pravicovou AfD – musela si partnera najít nalevo. 

Tím se stala sociální demokracie (SPD) vedená Matthiasem Mierschem, která se ziskem 16,4 procenta hlasů skončila ve volbách třetí. Společně mají strany parlamentní většinu: 328 z 630 křesel. Po dlouhých vyjednávání došly strany ke shodě na sestavení kabinetu a podmínkách koalice, což potvrdily dnešním podpisem. Co tedy od nové německé vlády čekat?

🪑 Složení vlády:

  • Ministrem zahraničí bude Johann Wadephul (CDU). Je známý silnou podporou Ukrajiny, evropské role v NATO a snahou udržet dobré vztahy Německa s USA.
  • Ministrem vnitra se stane Alexander Dobrindt (CSU). Ten chce tvrdší postoj k migraci – zpřísnit azylová pravidla, posílit hraniční kontroly a důsledněji deportovat neúspěšné žadatele. K návrhům na zákaz AfD se staví skepticky.
  • Spolupředseda SPD Lars Klingbeil bude vicekancléřem a ministrem financí – jeho současným hlavním úkolem bude předložení návrhu rozpočtu na rok 2025.
  • Současný ministr obrany Boris Pistorius (SPD) zůstane ve funkci. Čeká se od něj pokračování v modernizaci Bundeswehru a podpora Ukrajiny.
  • CDU/CSU obsadí celkem deset ministerstev, SPD sedm.

📰 Výběr z programu vlády:

  • Oživení německé ekonomiky a investice do infrastruktury – mimo jiné i do dopravního spojení s Českem.
  • Zvýšení minimální mzdy na 15 eur (cca 380 korun) za hodinu a snížení podpory v nezaměstnanosti.
  • Snižování daní, zlevnění energií a podpora elektroaut.
  • Reforma „dluhové brzdy“, ústavně zakotvených výdajových limitů.
  • Zřízení Národní bezpečnostní rady ke koordinaci bezpečnostní, obranné a zahraniční politiky napříč jednotlivými ministerstvy. Radu povede ministr zahraničí a ministr obrany.
  • Tvrdší postoj k migraci v reakci na rostoucí podporu AfD.

👀 Co dál sledovat: Tvrdší postoj k migraci, omezení podpory v nezaměstnanosti nebo i neúspěch při prosazení zvýšení daní pro bohaté jsou body, které vyvolaly kritiku uvnitř SPD. Její vlivné mládežnické křídlo Jusos stranu vyzývalo, aby koaliční dohodu odmítla. Vnitřní stabilitu německé vlády mohou v budoucnu ovlivnit sporty mezi politikou CDU/CSU a SPD. 

Nová vláda bude muset reagovat i na dění kolem AfD, která je nyní podle průzkumů s 25 procenty nejpopulárnější stranou. Kontrarozvědka ji ve své zprávě minulý týden označila za „prokazatelně pravicově extremistickou“. Strana proti tomu dnes podala žalobu. Politici stran nové vlády se zatím neshodují, zda usilovat o zákaz strany. Bojí se, že by ji to ještě posílilo.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku