Strach z nočního násilí žene Němky do taxíků. Města přispívají na jízdné

Německo se v posledních letech potýká se zvýšeným násilím na ženách – poslední celostátní průzkum udává, že roku 2023 bylo cílem sexuálně motivovaných trestných činů 52 330 žen, což je meziročně o 6,2 procenta více.
🚩 Proč je to důležité: Ženy se v německých městech přestávají cítit bezpečně. Vedení měst tak hledají způsoby, jak občanům pomoci, aniž by museli čekat na kroky vlády.
➡️ Co se stalo: Podle nejnovějších celoněmeckých statistik kriminality násilná trestná činnost v roce 2024 meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Celkově bylo v Německu spácháno přes 217 tisíc násilných trestných činů.
Loni bylo znásilněno nebo sexuálně napadeno 13 320 žen, o 9,3 procenta víc, než v předchozím roce. Z 11 329 podezřelých z těchto trestných činů bylo 6 892 německých občanů a 4 437 – tedy více než třetinu – tvořili podezřelí z jiných zemí.
Nějakou formu fyzického nebo sexuální násilí zažilo přes 40 procent německých žen starších šestnácti let, uvádí BFF, federální asociace krizových center.
🚕 Cesty nočními městy: Radnice některých německých měst se rozhodly zakročit samy. Pokoušejí se, aby se ženy cítily bezpečněji. Jedním z takových kroků je snaha o zvýšení bezpečnosti v noční dopravě, píše agentura Bloomberg. Například ve Stuttgartu noční autobusy dovolují ženským pasažérkám požádat o zastavení mezi pravidelnými zastávkami. Mohou tak vystoupit blíže domova a nemusí podstupovat chůzi nočním městem.
V posledních letech německá města postupně zavádějí systém „voucherů“, které si mohou ženy vyzvednout například v městských knihovnách. Vouchery v hodnotě 10 eur mohou použít k zaplacení noční taxislužby. Pokud částka převyšuje 10 eur, ženy musí rozdíl doplatit. Podle kritiků ovšem opatření neřeší problém pro ženy žijící na okrajích města, protože jim voucher na zaplacení cest nestačí.
Opatření má nicméně mezi německou populací velkou odezvu – například v Kolíně bylo 1500 vydaných voucherů loni rozebráno během několika dní. V Mnichově se loni zvýšil počet vydaných voucherů trojnásobně – na 105 tisíc.
Současně ale neexistují žádné výzkumy, nakolik toto opatření skutečně snižuje násilí. Vouchery navíc výrazně zatěžují městské pokladny. Například v Mnichově se na ně rozpočet letos již zcela vyčerpal.
🔎 Kontext: Podle průzkumu, který vypracovalo město Hannover, se jen 28 procent obyvatel města cítí bezpečně – v roce 2018 to ještě bylo 42 procent. V současnosti má také 68 procent žen strach chodit v noci městem samy. Podobné obavy vyjádřilo 32 procent mužů.
S vlastním průzkumem ohledně „pocitu bezpečí“ přišlo také město Mannheim. Nejčastějšími příčinami každodenního pocitu ohrožení bylo podle průzkumu „pokřikování na ulicích, zírání či slovní obtěžování“.