RECENZE: Citrony a hořící Tesla. Martinec odkazuje k dávným věkům i k bouřlivé současnosti

V Praze vystavuje světově oceňovaný hyperrealista, česko-britský malíř Hynek Martinec. Jeho výstava Cyberlemon v Centru současného umění DOX fascinuje dokonalou malířskou technikou i temnými vizemi přítomnosti.
🚩 Proč na to jít: Hynek Martinec žije dlouhodobě v Londýně, kde si na poli současné malby vydobyl suverénní místo. Prostřednictvím sólové výstavy Cyberlemon v centru DOX se po sedmi letech vrací do Prahy. A jde o velkolepý návrat.
🔎 O co jde: Umělec zaplnil tři patra v DOXu svými kresbami snů, zátišími ve stylu holandských mistrů, které kombinuje s antickými krajinami a postmoderními hříčkami na aktuální témata. Návštěvníka provokuje k otázkám: Jaký bude svět, který po nás zbyde? A co se v něm odehrává právě teď?
Leitmotivem výstavy je citron. Plod, který se na Martincových plátnech objevuje už roky. Malíř ho vnímá jako metaforu života, v němž se skutečnost skrývá za nepropustnou slupkou - a dává mu řadu dalších rolí a významů.
Tento plod také odkazuje k různým obdobím v historii lidstva: byl oblíbeným námětem holandských zátiší, kdy ho umělci využívali k demonstraci svých malířských dovedností, ale také jej používali coby symbol prosperity (tropický plod byl běžnému člověku nedostupný). Citron znamenal i dualitu – ztělesňoval kontrast sladkosti a trpkosti.
🧿 Z pohledu Publika: Martincovo dílo fascinuje technickou dokonalostí i osobitou imaginací. Malíř si se skutečností hraje a deformuje ji. Je zřejmé, že těžiště jeho inspirace leží v klasickém umění, starověkém řeckém a římském sochařství či v dílech vlámských mistrů. Výtvarník při práci používá fotografie a rád experimentuje také s umělou inteligencí – i její prvky lze na jeho malbách vystopovat.
Témata typická pro jeho oblíbené epochy kombinuje a nabízí divákům překvapivé perspektivy: na jeho zátiších s humry a chobotnicemi se objevují přísné geometrické linky vycházející z tvaru Tesly Cybertruck. A jeho monumentální Atlas na zádech netřímá obligátní zeměkouli - nýbrž citron.
Také v technikách překračuje Martinec hranice. V DOXu vystavuje kresby, malby, grafiky, v úvodním sále návštěvníky vítá instalace sestavená ze skutečných citronů. Lze v ní najít odkaz k titulnímu dílu výstavy (malbě Cyberlemon), ale možná i k slavnému banánu přilepenému na zeď od Maurizia Cattelana. Vystavené citrony (v průběhu výstavy v různém stádiu rozkladu) se musí pravidelně měnit, nicméně jejich charakteristická intenzivní vůně vtipně přispívá ke komplexnosti zážitku.
🔨 Verdikt: Martinec je virtuózní malíř se svébytnou imaginací (je mimo jiné držitelem prestižního ocenění londýnské National Portrait Gallery). Pomyslným vrcholem výstavy je zmíněná monumentální kresba Atlas ve třetím patře, kterou malíř vytvořil uhlem a akrylem přímo na zdi DOXu během pouhých tří týdnů. Výsledek je ohromující.
Pohled do snové krajiny o rozměrech 29 metrů na 8 metrů s hořící Teslou vtahuje diváka na dlouhé minuty. Antická krajina v kombinaci se zcela aktuálním motivem zmaru fascinuje a děsí zároveň. A vyvolává otázky, zda i naše civilizace náhodou nemíří k nevyhnutelnému zániku.
Výstava Cyberlemon, kterou pro DOX připravil britský kurátor Ben Tufnell, trvá do 24. srpna 2025.
Hynek Martinec (45) žije a pracuje v Londýně. Hojně vystavoval v Evropě a v USA. V posledních letech měl samostatné výstavy, například v londýnských galeriích OHSH Projects a Parafin Gallery, v Národní galerii v Praze nebo Galerii Dům v Broumově.
Účastnil se řady skupinových výstav, mezi nejvýznamnější patří Taste, Wönzimer Gallery, Los Angeles (2024), Summer Exhibition, Královská akademie umění, Londýn (2023), Vanitas, DOX Centrum současného umění, Praha (2021) nebo The Will to Power, ASC Gallery, Londýn (2021).
Umělcova díla jsou zastoupena v prestižních soukromých i veřejných sbírkách, například v Národní galerii v Praze a v Britském muzeu v Londýně.