Dražší nájemné, voda, teplo i potraviny. Růst cen v červnu zrychlil

Obrázek
Inflace v Česku - ilustrační graf
Inflace v Česku - ilustrační graf
Business

Červnová inflace v Česku byla zatím nejvyšší. Podle Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,9 procenta. Nejvíce si lidé připlácejí na potravinách, podražila vejce, káva, maso, mléko, máslo a čokoláda. Vzrostlo ale také nájemné, zdražily rovněž zájezdy.   

🚩 Proč je to důležité: Pokud je růst inflace rychlý nebo dlouhodobý, může se snižovat kupní síla obyvatel a zvyšovat nejistota v ekonomice. Trend může vést k omezení snižování úrokových sazeb.

➡️ Co se stalo:  Ceny zboží v červnu úhrnem meziročně vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o pět procent. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily celkově o 6,2 procenta. Nejvíce podražila vejce (meziročně o 40 procent), káva (o skoro 30 procent) a kakao o 27,3 procenta.

Nárůst cen zrychlil také u masa na 5,9 procenta, u polotučného trvanlivého mléka na 13,1 procenta, u másla na 24,7 procenta a u nealkoholických nápojů na 8,1 procenta. Lihoviny zdražily proti loňskému červnu o 2,2 procenta a tabákové výrobky o 7,2 procenta. 

Zdražilo také nájemné, meziročně poskočilo o 6,3 procenta, vodné, stočné i teplo a teplá voda o zhruba čtyři procenta. Ceny za rekreaci a kulturu se úhrnem zvýšily o 4,2 procenta. Dovolené s komplexními službami zdražily o téměř sedm procent.

Za stravovací služby lidé platili meziročně o 4,3 procenta víc a za ubytovací služby o 7,9 procenta víc.

Inflaci mírnil pokles cen pohonných hmot, které zlevnily o 9,2 procenta, ceny elektřiny proti loňsku klesly o 4,8 procenta a zemního plynu o 7,8 procenta.

Klesly ceny mouky o 1,5 procenta, stejně šly ceny dolů u oděvů a obuvi. Víno zlevnilo zhruba o procento.

📢 Co kdo říká: 
Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ: „Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily svůj meziroční růst na 2,9 procenta, což byla nejvyšší hodnota od prosince loňského roku. Na tento vývoj, jak je poslední dobou obvyklé, měly největší vliv ceny potravin a pohonných hmot, částečně také loňská nižší srovnávací základna.“ 

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE: „Celková meziroční inflace v červnu vzrostla na 2,9 procenta, na svou nejvyšší letošní úroveň. V dalších měsících by se ale měla meziroční inflace zmírnit.“

Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank: „Zrychlil zejména růst cen dovolených, což do značné míry souviselo s jejich neobvykle malým zdražením v loňském červnu. Z hlavních cenových oddílů zpomalil meziroční růst cen pouze ve skupině restaurace a hotely, a to kvůli slabšímu růstu cen stravovacích služeb.“ Pětiprocentní růst cen služeb označil za alarmující.

Dominik Kohout, analytika PwC: „Hlavními proinflačními tlaky zůstávají zrychlená inflace ve službách zejména v rekreaci a kultuře, rostoucí výrobní ceny v zemědělství a potravinářství a také náklady na bydlení, které je dlouhodobě problematickou oblastí Česka. Oblast bydlení přitom spolu s rozvolněnou fiskální politikou nejsou v rukou měnové politiky, ale vlády, jejíž další kroky jsou v letošním volebním roce a především po volbách složitě předvídatelné.“

👀 Co dál sledovat: Vývoj inflace podle analytiků zhoršuje šance na to, že by Česká národní banka ve třetím čtvrtletí snížila základní úrokovou sazbu ze současných 3,5 procenta. Pokud centrální banka ke snížení sazeb letos ještě sáhne, stane se to podle nich patrně až v listopadu a sazba klesne jen o čtvrt procentního bodu.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku