PŘEHLEDNĚ: Použití mobilních dat v zahraničí může stát desetikoruny i stovky tisíc

V zemích mimo Evropskou unii se mohou mobilní data výrazně prodražit. Velké rozdíly jsou nejen mezi českými operátory, ale i mezi jejich vlastními nabídkami. Výhodnější volbou je koupě SIM v cizině či využití stále populárnějších eSIM.
🚩 Proč je to důležité: Bez dat už se lidé téměř neobejdou, cena těch mobilních v některých exotičtějších destinacích, mezi které patří Švýcarsko i Turecko, může být nečekaně vysoká.
➡️ Co se stalo: Publico srovnalo nabídky českých operátorů pro šestici destinací: USA, Švýcarsko, Monako, Turecko, Spojené arabské emiráty a Japonsko. Ukázalo se, že data bez použití balíčků mohou být i extrémně drahá a s nečekaně velkými rozdíly.
📳 Drahé megabajty
V Dubaji požaduje O2 za každý megabajt 3,90, Vodafone o dva řády vyšších 302,50. Naopak u Monaka chce O2 opět 3,90. Vodafone ale řadí Monako do zóny, kde uznává domácí tarif stejně jako v EU. U T-Mobile je ale na Monako potřeba balíček za minimálně 699 korun.
Operátoři zpravidla nabízejí základní cenu za každý megabajt, která je ale v dnešní době velmi vysoká. V tomto účtování je nejlevnější O2 se zmíněnými 3,90. I běžné hledání trasy v mapě nebo čtení zpráv ale může vyjít na stokoruny. Weby a aplikace rády daty plýtvají.
U Vodafonu ve většině „bližších“ zemí jeden megabajt stojí 7,70, v řadě trochu exotičtějších, ale stále populárních destinací už vyjde na 302,50. Sem spadají například Spojené arabské emiráty, Thajsko nebo Indonésie. V takovém případě není žádný větší problém za data teoreticky utratit i stovky tisíc korun. Operátoři o výši útraty zpravidla zákazníka průběžně informují.
T-Mobile samostatná data vůbec neposkytuje, v zemích mimo EU lze u nich data používat jen v balíčku, zákazníkům, kteří jej nemají, nehrozí nečekaný účet.
📳 Výhodnější datové balíčky
Datové balíčky mohou být o něco výhodnější, ale přesto nejsou úplně laciné. Jejich ceny začínají zhruba na dvou stokorunách a pokračují až nad tisíc korun – v některých případech mohou stát i desítky tisíc.
V tomto případě je srovnání operátorů složitější. Vždy totiž záleží na tom, na jakou dobu balíček člověk potřebuje a kolik dat hodlá spotřebovat. Také je důležité, do které skupiny zemí příslušný operátor příslušnou destinaci řadí.
Pro každou situaci vyjde pořadí české trojice operátorů trochu jinak, byť jsou na první pohled ceny balíčků podobné.
Výhodou O2 je, že jeho balíčky mají platnost vždy na 30 dní, proto vystačí i na delší cesty. T-Mobile zase nabízí levnější balíček na týden, Vodafone zase proti konkurentům dává o něco více dat.
📳 Místní SIM karty
Prakticky ve všech případech se více vyplatí pořízení místní SIM karty. Její použití je dnes díky telefonům s podporou dvou SIM karet poměrně jednoduché.
Koupě lokální SIM karty je v některých zemích velmi snadná, balíček s kreditem lze pořídit i na čerpacích stanicích. Jinde je ale nutná registrace, předložení dokladů a další byrokracie.
Ve Spojených arabských emirátech jsou na letišti k dispozici SIM karty zdarma, které nabízejí data na prvních 24 hodin. Rovněž u nich je ale třeba registrace na konkrétní pas.
📳 Nejlevnější eSIM
Jako nejvýhodnější a nejsnadnější se jeví eSIM karty, elektronické SIM karty, které podporuje stále více telefonů. Ty lze koupit přes internet před cestou a aktivní mohou být už v letadle po přistání.
Jejich velkou výhodou je i to, že existují varianty, které platí ve více zemích. Kdo jede autem do Řecka, může zvolit tu, která pokryje Srbsko i Makedonii. Podobně existuje karta platná pro Jižní Koreu a Japonsko.
U srovnávaných zemí jsme hledali nabídky na 10 GB dat s platností minimálně 14 dní. U USA, Švýcarska, Turecka i Japonska se v takovém případě dá bez potíží najít několik nabídek do 200 korun. Ty nejlevnější se pohybují kolem stokoruny. U českých operátorů je třeba počítat spíše s tisícikorunou.
Trochu dražší je Monako a Dubaj, ale stále jde o ceny 250 až 350 korun. To je stále mnohem levnější než nabídky českých operátorů a lacinější než pořízení tamní fyzické SIM karty s podobným datovým limitem.
❗ Rizika: Místní SIM karty a eSIM karty mají svá rizika. V prvním případě mohou omezovat některé služby, které mohou být v dané zemi zakázané. Může jít i o služby typu Facebook či Whatsapp.
O2 upozorňuje i na to, že v Egyptě je třeba nově platit clo na telefon dovezený s egyptskou SIM kartou, což se může týkat těch, kteří do země cestují častěji.
U eSIM se mohou vyskytnout nesolidní nabídky. Vedle těch zcela podvodných jde o takové, které využívají jen velmi slabé pokrytí signálem, protože spolupracují jen s nejmenším operátorem.
Rizikem může být svěřování e-mailu a údajů z platební karty, proto je lepší použít účelový e-mail a kartu určenou pro internetové nákupy. Vždy je třeba prověřovat reference.
🔎 Kontext: Data v rámci EU (do této zóny stále patří i Velká Británie a například také Norsko, Island či Lichtenštejsnko) se zpravidla účtují stejně jako data použitá v Česku. Data nad rámec českého balíčku nesmí stát více než zhruba 40 korun za gigabajt.
Trochu odlišná situace je u tarifů pro firemní zákazníky. Kdo cestuje se služebním telefonem, měl by si před cestou v práci zjistit, jaké konkrétní ceny pro něj platí.