„Aby nejezdili ke každému ťukanci.“ Policisté nově budou u bouraček až od 200 tisíc

Doteď platilo, že k dopravní nehodě musejí účastníci volat policii v případě, že škoda přesáhne 100 tisíc korun. Od dubna je to ale jinak. Limit se totiž zvýšil na dvojnásobek. Policii to má usnadnit práci.
🚩 Proč je to důležité: Policie vyšetřuje v průměru zhruba 250 nehod denně. Od dubna už u části těchto nehod nebude.
➡️ Co se stalo: Limit 100 tisíc korun platil v Česku od roku 2009. Od té doby ale podle ministerstva dopravy vzrostly nejen ceny samotných vozů a náhradních dílů, ale i práce servisů. „Aby policie nemusela jezdit ke každému ťukanci, posunujeme škodní limit při nehodě na 200 tisíc korun,“ uvedlo ministerstvo dopravy na Facebooku.
V praxi to znamená, že pokud se řidiči dohodnou, že škoda nepřekročila 200 tisíc korun, na příjezd policie čekat nemusí. Vyplní prostě dokumenty pro pojišťovnu a je hotovo.
Ne vždy je ale situace tak jednoduchá. Například pokud si řidiči nejsou jistí, jak je škoda vysoká, je lepší policii zavolat. Navíc v případech, kdy dojde ke zranění, poškození majetku někoho dalšího, nebo když nehoda přeruší provoz a řidiči nemohou auta odstranit sami, hlídku na místo přivolat musí.
Odborníci nicméně radí, že je lepší policii kontaktovat i v případech, které vypadají na první pohled banálně. Obzvlášť úrazy je důležité nepodcenit.
„Máme zkušenost, že celá řada úrazů není v první chvíli patrná a projeví se až po čase, kdy opadne prvotní šok. V rámci desítek minut až hodin lidé zjistí, že mají otřes mozku či vnitřní zranění,“ varoval expert na odškodnění Tomáš Beck ze společnosti Vindicia. Jenže aby mohl poškozený získat od pojišťovny odškodnění, bez policejní zprávy se neobejde.
Změna přináší pro řidiče ještě jednu novinku. Pro hlášení škody už nebude nutné vyplňovat klasický papírový formulář. Novela zákona o silničním provozu nově umožňuje pořídit společný záznam o dopravní nehodě prostřednictvím webové aplikace České kanceláře pojistitelů.
🔎 Kontext: V loňském roce policie zaznamenala 92 217 dopravních nehod. Téměř 80 procent z nich se ale obešlo bez následků na lidském zdraví. Na druhou stranu hmotné škody dosáhly téměř 8 miliard korun.