PŘEHLEDNĚ: BIS trápí „telegramoví agenti“ i radikalizace GenZ

Obrázek
Budova Bezpečnostní informační služby
Budova Bezpečnostní informační služby
Česko

Bezpečnostní informační služba ve čtvrtek vydala výroční zprávu. Popisuje v ní aktivity Ruska, problémy s radikalizací mladých i případy sabotáží a pokusů o terorismus. Publico přináší velký přehled hlavních témat.

🚩 Proč je to důležité: Kontrarozvědka upozorňuje na problémové trendy ve společnosti – třeba na radikalizaci mladých. Jak již psalo Publico, objevil se i případ, kdy jeden z nich komunikoval s verbíři Islámského státu.

PŘEHLEDNĚ: 
➡️ Radikalizace mladých na sociálních sítích
BIS identifikovala skupinu zhruba dvou desítek mladých lidí ve věku 13-21 let, kteří se radikalizovali prostřednictvím sociálních sítí jako Telegram a TikTok. Mladí radikálové vyhledávali a šířili islamistický a pravicově extremistický obsah, přičemž se většinou navzájem znali pouze virtuálně. Významnou příčinou radikalizace byly algoritmy sociálních sítí, které směřovaly radikální obsah k náchylným uživatelům.

Ze zmíněných dvou desítek měla většina českou národnost, uvedla BIS. K radikalizaci zpravidla docházelo autonomně, bez přímé vazby na radikální organizace. Ovšem byl také zaznamenán případ jednadvacetiletého občana Česka, který byl skrze Telegram v kontaktu s verbíři takzvaného Islámského státu, uvedla BIS.

➡️ Telegramoví agenti
Rusko začalo podle BIS s nebývalou intenzitou využívat osoby bez přímého napojení na ruskou státní moc, takzvané telegramové agenty, které rekrutuje prostřednictvím komunikační aplikace Telegram. Tito agenti jsou úkolováni k různým činnostem od převozu zásilek a fotografování citlivých objektů až po žhářské útoky.

➡️ Konkrétní případy teroristických aktivit či sabotáží
Jak již dříve upozornilo Publico, kontrarozvědka rozkryla skupinu pěti mladých lidí, kteří se pokusili zapálit synagogu v Brně a propagovali Islámský stát. Minimálně jeden z nich byl ve spojení s verbířem Islámského státu prostřednictvím sociálních sítí. Policie zadržela podezřelé ve věku převážně mladší osmnácti let. 

Kontrarozvědka připomněla i případ nezletilého Čecha, který skončil před rokem ve vazbě v souvislosti s přípravou teroristického útoku na Duhový Pride, největší slovenskou veřejnou akci komunity LGBT+.

BIS odhalila a pomohla zastavit i několik sabotážních akcí na území ČR. Jako příklad uvádí případ Jihoameričana, který na jaře zapálil několik autobusů v největším depu v Praze poté, co byl naverbován ruskými zpravodajskými službami prostřednictvím Telegramu.

➡️ Algoritmy sociálních sítí
Za významný faktor radikalizace označuje BIS algoritmy sociálních sítí, které stále dokonaleji směřovaly obsah, včetně radikálního, k uživatelům, kteří k němu inklinovali. Vzhledem k tomu, že motivace pro zájem o radikální materiály často vězí v osobní rovině, izolaci, nedostatku sociálních vazeb, nedostatku zájmu ze strany okolí a podobně, je deradikalizace těchto mladých osob možná, uvádí BIS.

➡️ Umělá inteligence jako zbraň dezinformací
BIS také upozorňuje na čím dál častější využívání umělé inteligence k šíření dezinformací. Řízené účty poháněné umělou inteligencí se umějí chovat jako lidé, vést debaty a reagovat na komentáře, čímž zvyšují věrohodnost falešných informací. Tuto technologii již využívají někteří aktéři k operacím informační války. Dezinformace šíří v Česku převážně domácí aktéři, jejichž motivace je ideová, ale hlavně finanční.

➡️ Hlavní hrozby: Čína a Rusko
Ruská federace a Čína zůstávají největší bezpečnostní hrozbou pro Česko. U Ruska jde především o permanentní hybridní útoky. BIS například popsala kybernetické útoky hackerů s krytím Moskvy, kteří se snažili proniknout do počítačových systémů ministerstva zahraničí a infrastruktury české veřejné dopravy.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku