Berete v létě vnouče k moři? Bez souhlasu rodičů může být cesta považována za únos

Než v létě vyrazíte s dětmi přes hranice, mějte s sebou vyplněný formulář, na kterém oba rodiče potvrdí, že o cestě potomka vědí a že s ní souhlasí. Úřad pro mezinárodní ochranu dětí upozorňuje, že ho potřebují nejen prarodiče a další příbuzní. Souhlas si musí opatřit i rodič, který jede na dovolenou s dítětem sám.
🚩 Proč je to důležité: Kontroly policií na hranicích nejsou žádnou výjimkou. Podepsaným formulářem, že rodiče souhlasí s krátkodobým vycestováním dítěte do zahraničí, si příbuzní ušetří komplikace.
➡️ Co se stalo: Policie v zahraničí kontroluje cestující s dětmi každý rok. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), pod jehož resort spadá Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, pak situace, kdy lidé pro cestu dětí nemají souhlas rodičů, způsobují nepříjemné prověřování i zdržení na hranicích.
„Příklad. Babička s dědečkem jedou s vnoučaty bez rodičů nebo do zahraničí cestuje s dítětem rozvedený rodič. Kontrola nemusí proběhnout nutně na hranicích, může se odehrát i ve vnitrozemí,“ popisuje ředitel úřadu Zdeněk Kapitán s tím, že obecně mohou být prověřováni všichni rodiče, kteří cestují s dítětem sami.
Podle Kapitána musejí v desítkách případů ročně pomáhat i české zastupitelské úřady v cizině, kdy samotný rodič či prarodiče byli v zahraničí nuceni tamním úřadům objasňovat, že děti neunesli. Výslechy trvaly i několik hodin, přestože lidé měli s sebou zpáteční letenky či poukaz na dovolenou.
Pro cestování je možné použít formulář, který je dostupný například na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo ministerstva vnitra. Podle Kapitána je lepší si podpisy nechat úředně ověřit.
📢 Co kdo říká:
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: „Když děti někdo bere na dovolenou – v okamžiku, kdy u dětí není nikdo z rodičů, apelujeme, aby prarodič či jiný příbuzný měl s sebou souhlas obou rodičů či toho rodiče, který tam chybí.“
🔎 Kontext: Úřad řeší i další úkony, spojené s dětmi. Například poskytuje pomoc při vymáhání výživného ze zahraničí, při mezinárodních adopcích či při přeshraničních rodinných konfliktech. Nejcitlivější jsou případy, kdy jeden z rodičů po rozpadu rodiny odveze děti za hranice bez souhlasu druhého.
V minulém roce evidoval úřad celkem 56 únosů dětí ze zahraničí do Česka či z Česka do ciziny, častějšími jsou ty z Česka do zahraničí. Do konce letošního června měl úřad nahlášeno osmnáct takových případů.
Podle ředitele úřadu v posledních letech přibývá rodičovských sporů. Zhruba polovinu kauz se daří vyřešit smírem, ve zbytku je řešení vynucené soudním rozhodnutí. Spory mají podle úřadu tendenci kulminovat během letních prázdnin.