Kolik si vydělají ajťáci: Průměr stoupl na 94 tisíc, ve státním berou polovinu

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

IT specialisté patří k žádanému zboží na pracovním trhu. Jejich odměny se tak pohybují vysoko nad průměrnou mzdou v Česku. Státní sektor proto má problém takové pracovníky sehnat – a zaplatit.

🚩 Proč je to důležité: Stát se snaží získat do svých služeb kvalitní odborníky na IT. Jenže s nabízenými odměnami nemůže konkurovat soukromému sektoru.

➡️ Co se stalo: Průměrná hrubá měsíční mzda IT specialistů se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni vyšplhala na 94 197 korun. To je nárůst o více než 6 tisíc korun oproti roku 2023. Ve veřejném sektoru to ale bylo o poznání méně – 54 tisíc korun. I to je však pořád víc než průměrná mzda v Česku, která je nyní necelých 47 tisíc korun. 

A rozdíly jsou i v odměňování mužů a žen. Podle dat statistiků muži v soukromém sektoru vydělávali o 17 tisíc korun více než ženy. Jejich výdělek byl v průměru 99 tisíc korun, u žen 82 tisíc. Ve veřejném sektoru byl rozdíl 5 tisíc korun ve prospěch mužů. 

Zatímco ve firmách berou IT specialisté téměř dvojnásobek toho, co ostatní zaměstnanci, ve státním sektoru je jejich plat vyšší zhruba o desetinu v porovnání s ostatními pracovníky odměňovanými podle tabulek.

Z dat statistiků také vyplývá, že přibližně devět z deseti IT specialistů jsou muži. Podíl žen na těchto pozicích je v Česku jeden z nejnižších v EU. V roce 2023 pracovalo v oboru přes 197 tisíc mužů a přes 25 tisíc žen. Většina z nich je mladší 44 let. Co do zaměření hrají klíčovou roli specialisté, kam patří především analytici a vývojáři softwaru. Těch je zhruba polovina ze všech lidí v oboru. Za posledních deset let se v Česku počet specialistů zdvojnásobil na 122 tisíc.

Na celkové zaměstnanosti u nás se IT specialisté podíleli z 2,4 %. Ze zemí EU byl tento podíl nejvyšší ve Švédsku (5,5 %), naopak nejnižší v Řecku a v Itálii (okolo 1 %).

📢 Co kdo říká:
Markéta Pištorová, odbor statistik rozvoje společnosti ČSÚ: „Z hlediska regionálního pohledu nejvíce vydělávali tito specialisté v Praze, a to v průměru 106 tisíc korun hrubého měsíčně. Je to o téměř 20 tisíc více než ve druhém Zlínském kraji.“

🔎 Kontext: S rozrůstající se digitální agendou potřebuje odborníky i stát. Ten ale shání IT experty do svých služeb jen horko těžko. Důvodem jsou právě i nízké odměny za práci, když firmy nabízejí dvojnásobek až trojnásobek toho, co veřejná sféra. Státu se tak nedaří do svých služeb zlákat špičky z oboru.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku