Málo času a obtížnější. Maturanti kritizují test z matematiky, žádají snížení hranice

„Mimořádně obtížný.“ Takový byl podle některých maturantů letošní test z matematiky. Cermat a ministerstvo školství proto v petici vyzvali, aby posoudily jeho náročnost. Ty nyní úlohy analyzují.
🚩 Proč je to důležité: Test z matematiky letos skládalo přes 15 tisíc studentů, petici dosud podepsalo více než deset tisíc nespokojených. Většinou z řad maturantů, učitelů i rodičů.
➡️ Co se stalo: Studenti v petici upozorňují, že obtížnost testů není jednotná. „Mnoho běžných témat, jako například rovnice, které běžně tvoří základ výuky a procvičování, v testu zcela chybělo. Místo toho jsme čelili úlohám, které byly často nejednoznačné, zcela mimo rámec běžné výuky a nesrozumitelné pro většinu studentů,“ upozornila například maturantka Aneta Jakubová z Opavy.
Podobně test zhodnotil i maturant Jakub Sucharda z Prahy. „Byl opravdu mnohem časově náročnější a obtížnost byla taky mnohem vyšší než u předchozích testů. Nebyla zachována konzistence. Myslím, že by bylo fér snížit kritéria s ohledem na to, jak byl minulý maturitní test lehký a letošní extrémně těžký,“ sdělil.
Loni ostatně státní maturitu z matematiky nezvládlo složit jen necelých pět procent maturantů, o rok dříve to bylo 12 procent. Letošní výsledky budou jasné ve čtvrtek.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v reakci na petici nevyloučil, že by případně mohlo dojít i k úpravě hodnocení pro úspěšné odmaturování. Teď je hranice minimálně 17 z 50 bodů. „Pokud nezávislá analýza potvrdí, že byl test výjimečně těžký, máme možnosti, jak zajistit, aby to nikoho nepoškodilo,“ uvedl.
Zda test odpovídal vědomostem studentů, nyní řeší dvě komise. První je příspěvkové organizace Cermat, která má přípravu státní části maturity na starosti, druhou složilo na popud studentů ministerstvo školství.
📢 Co kdo říká:
Barbora Rosůlková, ředitelka organizace Cermat: „Rozsah vědomostí a dovedností, které mohou být ověřovány zkouškami společné části maturitní zkoušky, je stanoven ve veřejně dostupném katalogu požadavků, který musí MŠMT zveřejnit nejpozději 48 měsíců před termínem konání zkoušek.“
Veronika Lucká Loosová, mluvčí ministerstva školství: „Nezávislá odborná komise nyní pracuje na svém stanovisku k obtížnosti didaktických testů. Ministerstvo školství se nejprve se závěry komise seznámí a následně připraví podklady ke zveřejnění. Zda byly, či nebyly testy nepřiměřeně obtížné, tedy bude možné s jistotou posoudit právě na základě závěrů této komise a odborné analýzy.“
🔎 Kontext: Matematiku si letos zvolilo 19 procent maturantů, což je něco přes patnáct tisíc náctiletých. Loni jich bylo o procento méně. Pro matematiku se jako druhý předmět častěji rozhodují chlapci, vybralo si ji 24 procent z těch, kteří jdou k maturitě poprvé. U dívek jde o 14 procent.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Výsledky maturitních didaktických testů budou zveřejněny ve čtvrtek 15. května.