Podmínka za znásilnění? Ústavní soud se Aničky zastal, trest ale nezměnil

Obrázek
Jednání Ústavního soudu u případu Anička
Jednání Ústavního soudu u případu Anička

Krajský soud v Brně porušil práva dívky - které se v médiích přezdívalo Anička - když za opakované znásilnění potrestal jejího nevlastního otce podmínkou. Rozhodl o tom ve středu Ústavní soud, jenž projednal stížnost dívky. Trest ale zůstává stejný.

🚩 Proč je to důležité: Za znásilnění uložili soudci v posledních deseti letech podmínku v téměř v polovině případů. Zároveň je v Česku znásilnění trestáno hned po vraždě nejpřísněji - s průměrnou délkou více než pět let vězení.

➡️ Co se stalo: Téměř dva roky opakovaně znásilňoval svou nevlastní dceru. Navíc si ji natočil na video a pak jí vyhrožoval zveřejněním. Okresní soud mu za to udělil tři roky vězení, Krajský soud v Brně však trest loni zmírnil na podmínku. Se zdůvodněním, že znásilňování nemělo na dívku větší dopad. Ta se přitom několikrát pokusila o sebevraždu a skončila v nemocnici. 

Ve středu měl Ústavní soud možnost verdikt krajského soudu zrušit. To se ale nestalo, pro bylo jen pět členů z patnácti.

Podle soudce zpravodaje Tomáše Langáška Ústavní soud dal oběti za pravdu, že krajský soud zasáhl do jejího práva. „Současně nezrušil napadený rozsudek s ohledem na právní jistotu, s ohledem na to, že podle trestního řádu poškozený nemá v žádné fázi řízení v žádné soudní instanci právo podávat opravné prostředky proti výroku o trestu, a domáhat se tak jeho zpřísnění,“ uvedl.

Advokát oběti Marcel Jurčaga věřil v jiný výsledek. „Doufal jsem v odvážnější rozhodnutí, které by zrušilo rozhodnutí krajského soudu. Pokud by většina soudců chtěla oběti vyhovět, argumenty by pro to našla,“ řekl. 

Ústavní soudci pro budoucí případy zdůraznili, že pokud soudy ukládají podmíněný trest za sexuální trestnou činnost, musí to důkladně odůvodnit, aby nepodrývaly preventivní funkci trestu. 

🔎 Kontext: Kauza začátkem loňského roku otřásla Českem. Proti mírnému rozsudku lidé demonstrovali před budovou resortu spravedlnosti i před brněnským soudem. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal stížnost k Nejvyššímu soudu pro porušení zákona. 

Nezisková organizace Pod svícnem pro dívku založila sbírku, v níž se vybralo téměř pět milionů korun. 

👀 Co sledovat v dalších dnech: Dívka má možnost žádat od státu odškodnění.

Před druhým čtením je ve Sněmovně novela přezdívaná lex Anička, která zavádí povinné školení soudců. Návrh, jenž loni podala skupina poslanců, přímo reagoval na tuto kauzu.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku