Zásoby oblečení na desítky let i příliš těžké tanky. Pět věcí, které se státu nepovedly

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Tanky, které se nedostanou přes vodu, nebo oblečení pro policisty naskladněné na půl století dopředu. Dva z mnoha přešlapů státu, které odhalil Nejvyšší kontrolní úřad. Publico vybralo pět nejkurióznějších případů.

🚩 Proč je to důležité: Výroční zpráva kontrolorů odhaluje, jak neefektivně stát a jeho organizace někdy vynakládají veřejné peníze. Naznačuje, kudy unikají peníze daňových poplatníků, i kde hledat úspory.

✏️ Přehledně: Pět přešlapů státu

➡️ Tanky, které se nedostanou přes vodu: Loni v prosinci ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 14 bojových tanků Leopard 2A4. Otázkou ale je, kam tankisté vlastně budou schopni dojet. Pozapomnělo se totiž na ženisty. 

„Ministerstvo obrany nesplnilo milník 2020 stanovený v Koncepci výstavby Armády České republiky 2025 pro pořízení a modernizaci mostní techniky, a nedisponuje tak klíčovou schopností přesouvat nově pořizovanou tankovou techniku,“ upozorňuje kontrolní úřad. 

Nové tanky totiž váží mezi 63 až 67 tunami, zatímco dostupné pontonové soupravy unesou maximálně 60 tun a mostní automobily pouze 50 tun. 

➡️ Záhadný nárůst rozbitých silnic: Ještě v roce 2018 zjistily prohlídky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), že je v Česku na vybraných úsecích silnic první třídy v „nevyhovujícím a havarijním“ stavu pouze 25 kilometrů. To by nebylo špatné číslo, kdyby nepřišel rok 2021. Zničehonic se ve stejné kategorii objevilo 1298 kilometrů silnic. 

„Vyplynulo z toho, že ŘSD v roce 2018 neprovádělo hlavní prohlídky správně a objektivně, protože nárůst o 5073 procent mezi roky 2018 a 2021 není věrohodný,“ uvádí kontroloři. Upozorňují, že k nápravě nedošlo a ŘSD nepostupovalo v souladu s vyhláškou ani v roce 2023.

➡️ Zásoba bundokošil na desítky let: Některé kusy výstroje policii jen tak nedojdou. Letos v lednu leželo ve skladech ministerstva vnitra tolik dámských bundokošil, že by se při současné spotřebě vydávaly ještě 50 let. Jenže zatímco jedna část výstroje přebývá, další chybí. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu není ve státních nákupech systém. 

„Některá výstroj tak byla ve skladech v přebytku na desítky let dopředu, zatímco jiná chyběla nebo její zásoba nedostačovala. Ministerstvo vnitra opakovaně pořizovalo výstroj, přestože její zásoba často několikanásobně převyšovala jím stanovenou optimální hodnotu,“ uvádí zpráva.

➡️ Zdigitalizovat a vytisknout: I když se na informačním systému intenzivně pracuje, digitalizace na ministerstvu práce a sociálních věcí má trochu zpoždění. „Resort nedokončil klíčové IT projekty v oblasti politiky zaměstnanosti a pro zpracování důchodové agendy a ani po deseti letech nepřešel na nově budované informační systémy,“ konstatují kontroloři. 

I když nové systémy podporují zpracování mnoha agend digitálně, podle kontrolorů musejí lidé stále úřadům dokládat v tištěné formě informace, které už státní správa má. To je jen jedna cesta, jak se kvůli nedotažené digitalizaci vytvářejí zbytečné papíry, existují ale i další. 

„Úředníci museli i nadále data z informačního systému tisknout, případně je do nich manuálně přepisovat nebo kopírovat,“ všímá si NKÚ. Ministerstvo se proti tomu ovšem ohradilo.

➡️ Zbytečné dokumenty k dotacím: Podle kontrolorů systém dotací „čelí zásadním problémům“ a o udělení dotace rozhoduje často spíše formální správnost podané žádosti než reálný přínos samotného projektu pro veřejnost. „V Programu rozvoje venkova se formalismus dotačního systému projevoval tím, že poskytovatel vyžadoval monitorovací zprávy, které ale nikdo ani nevyhodnocoval,“ uvádí úřad.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku