Raději od sebe. Voliči Spolu nechtějí koalici, ale jednotlivé strany

Zatím to vypadá, že koalice Spolu chce nastoupit do voleb jako jeden tým. Jejich voliči to ale vidí jinak. Většina z nich by podle průzkumu raději volila jednotlivé strany. Části z nich dokonce koalice vadí tak moc, že by raději vybrali partaj z jiného tábora.
📌 Proč je to důležité: Vládní koalice Spolu v průzkumech před sněmovními volbami výrazně zaostává za hnutím ANO. Bude tak muset vyhodnotit, jestli dokáže dosáhnout lepších volebních výsledků pohromadě, nebo zvlášť.
➡️ Co se stalo: Data agentury Median ukázala, že by 70 procent respondentů dalo přednost jednotlivým stranám ODS, TOP 09 nebo KDU-ČSL, zatímco pouze 30 procent by raději volilo Spolu jako celek. Z analýzy dále vyplynulo, že 15 procent voličů těchto stran odpuzuje koalice natolik, že by raději volili jiný, i když méně blízký, politický subjekt.
Memorandum o společné kandidatuře ve sněmovních volbách podepsali předsedové Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL) loni v říjnu. Za cíl si stanovili zvítězit a sestavit středopravicovou vládu, která by pokračovala v zahájených reformách.
Přestože to může vypadat jako neotřesitelné bratrství, realita uvnitř stran je složitější. Strategická otázka, jestli spolu, nebo od sebe, je v jednotlivých stranách stále živá. Minulý týden ji například nakousl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Nemyslím si, že kdybychom kandidovali samostatně, byl by to neúspěch,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Fiala nicméně koalici Spolu dlouhodobě prosazuje. Vidí v ní cestu, jak sjednotit roztříštěné středopravé spektrum. „Volič má jistotu, že když nám dá hlas, volí politickou sílu, která může něco v této zemi změnit,“ uvedl loni v říjnu v rozhovoru pro ČTK.
Potenciální křehkost koalice se naposledy projevila v loňských volbách do Evropského parlamentu. Přestože předsedové stran o její udržení stáli, jednotliví europoslanci už tak nadšení nebyli.
Řada z nich se netajila tím, že jsou rozhodnutí kandidovat samostatně, a to mimo jiné kvůli rozdílnému frakčnímu zařazení. Zatímco lidovci a TOP 09 byli součástí frakce Evropské lidové strany (EPP), ODS patřila k frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR). I přes neshody nicméně tehdy vedení stran jednotnou kandidátku udrželo.
🔎 Kontext: Situace Spolu není nijak veselá. Alespoň podle posledního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News z druhé poloviny února. Hnutí ANO v něm zaznamenalo svůj nejlepší výsledek od začátku letošního roku, volilo by ho 35,6 procenta respondentů.
Koalice Spolu skončila na druhém místě s podporou 17,1 procenta, třetí byli Starostové s 10,9 procenta. Do Sněmovny by se podle průzkumu dále dostalo hnutí SPD, které naopak zaznamenalo svou nejnižší podporu od začátku roku, konkrétně 7,5 procenta. Piráti by získali 7,3 procenta hlasů.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Předvolební kampaň se pomalu začíná rozjíždět. Strany zatím dolaďují strategii a skládají své kandidátky. O místa na jejich čele bude jako vždy tvrdý vnitrostranický boj. Teď se čeká na to, až prezident Petr Pavel oficiálně vyhlásí termín voleb, pak začne kampaň naostro.