Ulitý start? Strany se už pustily do volební kampaně, úřad ale zatím nikoho nehlídá

Obrázek
Volební urna - ilustrační obrázek
Volební urna - ilustrační obrázek
18.3.2025 - 14:50 Politika

Oficiálně má předvolební kampaň začít až po vyhlášení termínu voleb prezidentem Petrem Pavlem. Jenže některé strany se rozhodly nečekat na startovní výstřel a do ostrého boje o hlasy voličů se pustily už teď. V Česku tak nyní fakticky běží předvolební kampaň. Ale bez dohledu.

🚩 Proč je to důležité: Zákon stanovuje, kolik může politická strana na kampaň maximálně vydat. Pravidla ale začínají platit, až když jsou volby oficiálně vyhlášené. Strany, které začnou dřív, si tak fakticky mohou rozšířit volební rozpočet.

➡️ Co se stalo: Chcete se osobně setkat s lídrem hnutí ANO? Žádný problém. Můžete to zkusit třeba zítra v Ostravě, kde je „Pokec s Andrejem Babišem a kvíz pro mladé“. Ostrava je daleko? Tak co třeba hned den poté v Pocousově nedaleko Třebíče, v Bystřici nad Pernštejnem nebo radši ve Velkém Meziříčí?

Předvolební kampaň začala sice neoficiálně, ale na plný plyn. Nejen hnutí ANO má už kompletně rozpracovaný kalendář akcí na několik dalších týdnů. Stejnou strategii zvolilo i levicové uskupení Stačilo! Do konce měsíce má naplánovaná setkání s voliči od Frýdku-Místku až po Liberec.

Podle zákona může každá politická strana do sněmovních voleb investovat maximálně 90 milionů korun. „Kampaň ve smyslu zákona ještě neběží (nebyly vyhlášeny volby),“ uvedl lakonicky Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Všechny výdaje, které strana vynaloží na svou propagaci před vyhlášením voleb, jsou tak v jakémsi legislativním vakuu a do limitu se nepočítají.

🔎 Kontext: Je to právě kontaktní kampaň, která je dlouhodobě považovaná ze mimořádně účinnou, ale také nákladnou. V 90. letech se jejím symbolem stal autobus Zemák, ve kterém tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman objížděl republiku. Během tříměsíční kampaně urazil Zemák přes 16 tisíc kilometrů, navštívil 538 obcí a zúčastnil se 817 mítinků. I díky tomu vytáhl tehdy Zeman ČSSD ze 7 procent ve volbách v roce 1992 na 27 procent v roce 1996.

Babiš zvolil podobnou strategii před prezidentskými volbami, kdy objížděl Česko v obytném voze. Jeho cesty tehdy sledoval ÚDHPSH. Babiš totiž přes léto oficiálně nebyl prezidentským kandidátem a výjezdy do regionů tak nespadaly pod finanční limity kampaně. Fakticky svou prezidentskou kandidaturu oznámil až na konci října 2022.

ANO se dostalo do hledáčku ÚDHPSH i letos. Spustilo totiž kampaň zaměřenou proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Po celém Česku vylepilo billboardy, na nichž například označovalo Fialu za „nejhoršího premiéra na světě“. Úřad dostal podnět k prověření od publicisty Zdeňka Šarapatky, ve středu ale tento podnět shodil ze stolu s tím, že lhaní v kampani není přestupkem.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Petr Pavel by mohl už brzy vyhlásit termín voleb. Podle zákona musí tento krok sice učinit nejpozději 90 dní před volbami, obvykle však prezidenti termín vyhlašují výrazně dříve. Nové složení Poslanecké sněmovny by měli Češi vybírat na přelomu září a října.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku