Španělsko zkouší kvůli drahému bydlení zatočit s Airbnb. Dopadnout to může i na Čechy

Obrázek
Ilustrační grafika
Ilustrační grafika
Business

Z nabídky Airbnb ve Španělsku má zmizet 66 tisíc nemovitostí, které podle vlády nesplňují požadavky. Mohlo by to dopadnout i na investice Čechů, které španělské nemovitosti v posledních letech nalákaly vidinou vysokého výnosu.

🚩 Proč je to důležité: Španělsko se snaží krotit ceny bydlení, které rostou kvůli přílivu turistů i investorů. Pokud bude úspěšné, může to být inspirací i pro Česko.

➡️ Co se stalo: Španělsko se potýká s podobným problémem jako Česko. Ceny nemovitostí i nájmů rychle rostou a bydlení je stále méně dostupné. Mohou za to i krátkodobé pronájmy nabízené na platformách jako je Airbnb. Země se proto rozhodla proti nim přitvrdit. 

Soud v Madridu rozhodl, že Airbnb musí stáhnout z nabídky pět tisíc nemovitostí, protože nesplňují potřebné náležitosti. Podle vlády je takových bytů ještě dalších 60 tisíc. Jde zpravidla spíše o formální nedostatky, jako chybějící nebo chybné číslo licence, nebo neuvedení, zda je majitelem bytu firma či soukromá osoba.

Také jednotlivé regiony a města mají své plány. Například Barcelona chce do roku 2028 zrušit 10 tisíc bytů z trhu krátkodobého ubytování. Airbnb už oznámilo, že se bude bránit.

Pravomoci úřadů má ještě posílit nová regulace, která začne naplno platit od července. Ubytování budou moci nabízet jen ti, kteří získají licenci. Tu nemůže mít nikdo v oblastech, kde místní samospráva krátkodobé pronájmy výslovně zakáže. Stopku budou mít i všichni v domech, kde více než 60 procent majitelů bytů nebude s Airbnb souhlasit. 

„Airbnb je příliš mnoho a domů málo,“ prohlásil premiér Pedro Sánchez. Slíbil, že zabrání dalšímu rozšiřování využívání nemovitostí k ubytování turistů.

Tlak dopadne i na Čechy. A to jak na turisty, tak na ty, kteří do nemovitostí ve Španělsku investují. Realitní kanceláře lákají na nejvyšší výnosy z pronájmu a Češi patří k častým kupcům tamních nemovitostí. Pomáhá tomu i dobré letecké spojení do několika tamních letovisek od Mallorky po Kanárské ostrovy.

📢 Co kdo říká: 

„Dost už bylo ochrany těch, kteří si z práva na bydlení dělají byznys,“ řekl v pondělí španělský ministr pro ochranu spotřebitele Pablo Bustinduy. 

Airbnb se ale regulaci brání. Hlavní příčinou krize bydlení ve Španělsku je podle nich nedostatek nabídky. „Vlády po celém světě vidí, že regulace Airbnb nezmírňuje problémy s bydlením ani nevrací domy na trh – pouze poškozuje místní rodiny, které se spoléhají na to, že si díky hostingu mohou dovolit bydlení a rostoucí náklady.“ Zmiňuje přitom romantizovanou představu o Airbnb o sdíleném bydlení, přestože ve skutečnost většinu nabízených bytů vlastní a provozují profesionální firmy. 

🔎 Kontext: Vliv Airbnb na ceny bydlení ve Španělsku je ale nejednoznačný. Firma Airbnb si zadala studii u společnosti PwC a dospěla k závěru, že turistické pronájmy mají mizivý vliv. Jiné výpočty ale ukazují, že v místech, kde je více takových bytů, jsou výrazně vyšší nájmy.

Ve Španělsku jsou stále častější protesty proti příliš velkému turismu. Je ale důležitý pro tamní ekonomiku i zaměstnanost. Počet turistů stále rosta a blíží se sto milionům ročně, země je po Francii druhou nejnavštěvovanější na světě.

Část developerské výstavby se proto soustředí na turisty a cizince. Jde hlavně o ostrovy a přímořská letoviska. Právě to by podle některých názorů mělo pomáhat držet na uzdě ceny nemovitostí ve velkých španělských městech – investoři mají dostatek příležitostí. Teorie předpokládá, že kdyby se krátkodobé pronájmy zastavily, mohlo by se v důsledku více investovat do bytů nájemních, a to by vyhnalo jejich ceny a nakonec i nájmy vzhůru.

Česko a hlavně Praha také dlouhodobě usilují o větší regulaci krátkodobých pronájmů. Zatím to ale nevypadá, že by chystané kroky mohly tento byznys výrazněji omezit.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Dopad na ceny nemovitostí je zatím nejednoznačný. Může dojít k poklesu hodnoty bytů v oblastech, kde je složité získat licenci k pronájmům. Naopak tam, kde s tímto problém není, nemusí být snaha vlády o regulaci krátkodobých pronájmů žádný vliv.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku