Bydlení je pro Čechy stále nedostupnější. Domácnosti chudnou

Obrázek
Panelový dům
13.3.2025 - 14:31 Česko

Střecha nad hlavou je pro Čechy stále luxusnější komoditou. Za tři roky totiž ceny bydlení vzrostly o polovinu. O mzdách se to ale říct nedá. Ty ve stejném období v průměru neposkočily ani o čtvrtinu. Nejvíce si pohoršila nižší střední třída.

🚩 Proč je to důležité: Drahé bydlení je v Česku dlouhodobý problém, který se nedaří efektivně řešit. Způsobuje ho nejen růst cen nemovitostí (a tím pádem i nájmů), ale rovněž vysoké ceny energií. Domácnosti tak chudnou a potíže se prohlubují.

➡️ Co se stalo: Zatímco náklady na bydlení vzrostly Čechům mezi lety 2021 a 2024 o polovinu, průměrná mzda poskočila podle dat Českého statistického úřadu a pouhých 22,7 procenta. Bydlení přitom tradičně patří mezi nejvyšší měsíční položky v rozpočtech většiny domácností.

„Inflace a energetická krize nejvíc zasáhly nižší střední třídu, nejchudším pomohla sociální podpora,“ uvedli ve své zprávě vědci z organizace PAQ Research. 

Nižší střední třída sice hospodaří s většími rozpočty než nejchudší skupiny obyvatelstva, zároveň ale podle expertů nedokáže sociální podporu využít. Jde tedy o skupinu, jejíž životní standard se v posledních letech propadl nejvíce.

Výsledek? Nižší střední třídě docházejí úspory a stále častěji musí žít od výplaty k výplatě. Zatímco na podzim 2021 měsíčně nic neuspořilo pouze 10 až 15 procent domácností z této skupiny, nyní se tento podíl zvýšil na přibližně 25 až 30 procent.

Vlastní bydlení je pak pro stále více lidí jen nedosažitelným snem, je totiž extrémně drahé. V Česku je k pořízení nového bytu v průměru zapotřebí 13,3 hrubých ročních mezd, což je nejvyšší hodnota v celé Evropě. Praha se v tomto ohledu dokonce řadí mezi nejméně dostupné metropole, hned po Amsterdamu. Vyplývá to z loňských dat Property Indexu společnosti Deloitte.

🔎 Kontext: Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2022 jako hlavní nástroj pro boj s rychlým růstem životních nákladů vybralo příspěvek na bydlení. „Rozhodli jsme se jít cestou adresné, konkrétní pomoci,“ vysvětloval tehdy šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Peníze z veřejného rozpočtu sice pomohly těm nejchudším, ale problém s bydlením ani zdaleka nevyřešily. Podle údajů organizace Za bydlení aktuálně v Česku trpí bytovou nouzí 154 tisíc lidí.

Na příspěvek na bydlení mají nárok lidé, jejichž náklady na bydlení (nájem, energie, služby, vodné apod.) přesahují 30 procent jejich čistého měsíčního příjmu. Zároveň však třetina jejich čistých příjmů nesmí být vyšší než takzvané normativní náklady na bydlení, které určují maximální uznatelnou hranici výdajů. 

Ty se liší podle velikosti obce nebo počtu lidí v domácnosti. Třeba pro tříčlennou rodinu žijící v Praze je současný normativ nastavený na 19 212 korun.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Poslanci mohou už v pátek rozhodnout o nové podobě státní podpory bydlení. Koaliční zákonodárci však navrhli úpravy, která podle analytiků z iniciativy Za bydlení výrazně omezí okruh lidí, kteří na tuto pomoc dosáhnou.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku