„Byl to exces.“ Soudci mnohdy bagatelizují znásilnění, budou se muset vzdělávat

Případ muže, jenž za opakované znásilnění nevlastní dcery vyvázl s podmínkou, otevřel debatu o povinném vzdělávání soudců. Novela zákona, které se podle jeho oběti říká lex Anička, nyní prochází Sněmovnou. Soudcům se ale moc nezamlouvá.
🚩 Proč je to důležité: Ústavní soud ve středu dal za pravdu dívce, které média přezdívají Anička. Uznal, že krajský soud porušil její práva, když jejího otčíma potrestal jen podmínkou. V Česku přitom až polovina případů znásilnění končí u soudu právě podmínkou.
➡️ Co se stalo: Soudci by se měli od července povinně a pravidelně vzdělávat. Nyní jsou pro ně školení dobrovolná. V praxi by to znamenalo, že by se mohli seznámit se znalostmi z oborů, jako je viktimologie, psychiatrie či psychologie. Na každém soudci pak bude, jak tuto povinnost naplní.
Některým soudcům se ale záměr dlouhodobě nezamlouvá a jsou k návrhu skeptičtí. Nařízená vzdělávání by podle nich zasahovala do jejich integrity. „Nevím o tom, že by existoval nějaký zpracovaný dokument, který by dokládal, že nedostatek celoživotního vzdělávání má za následek nějaké konkrétní chyby justice,“ uvedl už dříve pro MF Dnes prezident Soudcovské unie Libor Vávra.
Na stranu soudců se postavil i Nejvyšší soud. Jeho předseda Petr Angyalossy v připomínkovém řízení uvedl, že záměr nebyl projednán se zástupci justice a ani přímo se soudci. A označil jej za nekoncepční.
Ve Sněmovně je ovšem na novele o soudech a soudcích shoda napříč politickým spektrem. Stejně tak má podporu vládního kabinetu.
📢 Co kdo říká:
Barbora Urbanová (STAN), poslankyně: „Nechceme, aby byla znásilnění bagatelizována tím, že ‚si za to mohla sama‘, nebo že ‚to byl exces‘. Proto prosazujeme schválení lex Anička, který zavádí povinné vzdělávací plány soudců. Mimo to taky zvyšuje částky poskytované obětem trestných činů a navyšuje peníze pro Probační a mediační službu.“
Pavel Blažek (ODS), ministr spravedlnosti: „Mnoho soudců se školení nezúčastňuje a je to špatně ze dvou důvodů. Zaprvé se tam něco můžou dozvědět. Zadruhé ta školení slouží k tomu, že se soudci z nějaké právní oblasti mohou setkat a mohlo by to tím pádem vést ke sjednocení judikatury od Zlína až po Cheb.“
🔎 Kontext: Návrh novely zákona podala loni skupina poslanců z podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí společně s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Novela stanovuje, že si každý soudce bude muset povinně připravovat svůj vzdělávací plán a ten pak dodržovat. Plán si soudce stanoví na tři roky a předloží jej předsedovi svého soudu.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Novela je před druhým čtením. Poslancům ji doporučil schválit ústavně-právní výbor.