Cermatu navzdory. Exšéf Krejčí se synem vytvořil novou aplikaci k přijímačkám

Hned dvě aplikace mohou studenti využívat při procvičování testů k blížícím se přijímačkám na střední školy. Za oběma stojí bývalý šéf Cermatu Miroslav Krejčí a jeho syn Ondřej. Tu druhou vyvinuli samostatně - poté, co s nimi státní organizace ukončila veškerou spolupráci.
🚩 Proč je to důležité: Už za týden a půl startují přijímací zkoušky pro deváťáky. Nová aplikace školákům nabízí větší možnosti přípravy.
➡️ Co se stalo: Původní aplikaci Tau (Trénuj a uč se) spustila státní organizace na konci roku 2023. Loni v říjnu se jeden z jejích autorů, tehdejší ředitel Cermatu Miroslav Krejčí, rozhodl ze svého postu odejít. Důvodem byly neshody se zaměstnanci.
Na ministerstvu školství, pod které Cermat spadá, ale zůstal jako hlavní architekt informačních systémů. Zejména pak elektronického systému přihlašování ke zkouškám na střední školy DiPSy, který pod jeho vedením vznikl.
Toto jeho působení ale netrvalo dlouho. Cermat s ním i s jeho synem o pár měsíců později rozvázal spolupráci. To je dovedlo k tomu, že vytvořili druhou aplikaci, která je rozšířená ještě o maturitní testy. Nese název Trénuj na Cermat a běží od půlky března.
📢 Co kdo říká: „Na počátku této myšlenky byl e-mail od ředitelky Cermatu Báry Rosůlkové mému synovi, kde mu napsala, že nepočítá s tím, že bude pokračovat jeho spolupráce s Cermatem na vývoji Tau. Ondru to hodně mrzelo. Tau bylo vlastně jeho dítě a měl spoustu plánů, co by se tam dalo do budoucna vylepšit a jak by se to dalo rozšířit,“ popsal Deníku N Miroslav Krejčí.
Stávající ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková nechtěla situaci komentovat. „To je naše věc. Chceme si Tau rozvíjet sami,“ uvedla stručně pro Právo.
💻 Co nová aplikace přináší: Webová stránka, stejně jako první aplikace Tau, obsahuje všechny minulé testy Cermatu na přijímačky. Navíc nabízí i výsledky a možné postupy řešení. A testy k maturitě.
Student si může napsat zkušební test na čas nebo si procvičovat látku na konkrétní téma. Další úlohy budou postupně přibývat. Podle plánu by je mohli nahrávat i učitelé. Aplikaci nechávají tvůrci zdarma.
🔎 Kontext: Po spuštění první aplikace Tau čelil Miroslav Krejčí i ministerstvo školství otázkám, kolik stál její vývoj. Jak tehdy uvedl Deník N, Cermat měl za práci zaplatit jeho synovi přes 80 tisíc korun.
Krejčí svůj krok zdůvodňoval především úsporou. „Udělal nějakou práci a předpokládám, že všem přijde normální, že člověk, když udělá práci, by za ni měl dostat zaplaceno. Takže za ni dostal zaplaceno,“ řekl loni pro server Seznam Zprávy.
👀 Co sledovat v dalších dnech: První termíny přijímaček jsou pro deváťáky v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna. Výsledky prvního kola budou oznámeny 15. května.