Čeští řidiči byli poctivější, přesto vyfasovali víc bodů i pokut

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Na silnicích se Češi polepšili. V loňském roce udělali řidiči o 43 tisíc bodovaných přestupků méně. Přesto dostali od policie přísnější tresty. Počet rozdělených bodů meziročně vzrostl o 68 tisíc, tedy zhruba o 6 procent. Ještě víc narostly pokuty.

🚩 Proč je to důležité: Rošáda v bodovém systému zpřísnila tresty za některé obvyklé prohřešky. Je proto potřeba dát si za volantem větší pozor, aby řidič nepřišel o papíry.

➡️ Co se stalo: Na silnicích od roku 2024 vládne novela silničního zákona. Po roce jejího fungování je vidět, že na řidiči dolehla. Změny ve struktuře bodovaných prohřešků se totiž výrazně propsaly do jejich bodových kont.

Hlavní příčina je jasná. Zatímco v posledních letech byly nejčastěji udílené mírné dvoubodové tresty, v roce 2024 je přeskočily ty čtyřbodové. Právě z dvoubodové kategorie do čtyřbodové se například přesunul jeden z nejběžnějších nešvarů – telefonování za volantem. Tyto změny tak dokázaly přebít i celkově nižší počet prohřešků, který klesl o téměř 11 procent.

Ministerstvo dopravy si zatím dopady novely pochvaluje. „Úprava bodového systému a zavedení nových institutů (třeba řidičák na zkoušku, nebo možnost řídit od 17 let v doprovodu mentora - pozn. red.) se pozitivně projevily nejen ve statistikách bodového systému, ale též ve snížení počtu tragických dopravních nehod,“ uvedlo ministerstvo. Na silnicích loni zemřelo 438 lidí, což je o 17 méně než v roce 2023. 

Změna se netýkala jen bodů, ale také výše pokut. Policie na nich vybrala o 112 procent víc. Konkrétně šlo o 672 milionů korun. V roce 2023 to bylo 317 milionů. Nárůst ale není výsledkem důslednější práce policistů. Počet pokutovaných přestupků meziročně klesl o 8 tisíc.   

„I samotní řidiči vnímali některé sankce jako nízké. Cestou zvýšení pokut jsme se museli vydat i z důvodu, aby si řidiči z okolních zemí, kde jsou pokuty vyšší, nedělali u nás, co chtějí,“ citoval v srpnu Deník ministra dopravy Martina Kupku (ODS).

🔎 Kontext: Novela skokově zpřísnila pokuty za nejzávažnější prohřešky. Za odmítnutí výzvy k podstoupení testu na alkohol nebo jiné návykové látky, které do konce roku 2023 bylo trestáno pokutou ve výši 25 až 50 tisíc korun, nyní hrozí pokuta ve výši 25 až 75 tisíc. 

Změny se týkají také běžných chyb. Například za používání mobilu za jízdy byla do konce roku 2023 pokuta na místě do výše 1 000 korun a ve správním řízení od 1 500 do 2 500 korun. Od začátku roku 2024 se zvýšila na částku od 2 500 do 3 500 korun při řešení na místě a od 4 do 10 tisíc ve správním řízení.

Z tříbodového do čtyřbodového pásma se přesunula jízda bez pásů, z pěti na šest bodů se zvýšil trest za jízdu na červenou.

Jiné se zmírnily kvůli úplnému zrušení sedmibodových trestů. To je třeba případ řízení s 0,3 promile alkoholu v krvi, nebo vjezdu na železniční přejezd i přes zákaz.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Statistiky vycházejí každého půl roku. Konec června tak naznačí, jestli změna zabrala jenom v prvním roce, nebo jestli má šanci udržet nižší počet přečinů i v budoucnu.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku