Další nejistota pro školy. Bek posouvá plán na financování kuchařek obcemi

Obrázek
Škola - ilustrační obrázek
Škola - ilustrační obrázek

Ministr školství couvá ze svého návrhu. Nepedagogické pracovníky by měly obce začít platit až od ledna 2026. Mikuláš Bek zřejmě čelil tlaku nejen ze strany zřizovatelů, ale i koaličních partnerů a prezidenta.

Proč je to důležité: Zřizovatelé škol se obávají, že na platy nebudou mít dost peněz. Ředitelé upozorňují, že by kvůli změně mohli o část uklízeček, kuchařek nebo školníků přijít.

➡️Co se stalo: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ve čtvrtek oznámil, že se vláda rozhodla posunout termín, od kdy se financování takzvaných nepedagogických pracovníků přesune ze státu na zřizovatele škol. Původně se počítalo s tím, že kuchařky či školníky budou obce a kraje nově platit už od letošního září, nyní se start posouvá na leden 2026. Podle Beka chce vláda vyjít vstříc požadavkům zřizovatelů i škol, aby na přípravu bylo více času.

Část obcí považuje prodloužení lhůty za správný krok. I tak je ale podle nich potřeba vyřešit problémy, které s sebou změna přináší. Chybí jim garance, že budou mít dostatek peněz a nebudou muset nepostradatelné pracovníky propouštět.

Opakovaně jsme vládě a panu ministru Bekovi vysvětlovali, že původní návrh je zcela nevhodný a nerealizovatelný, poznamenal předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Podle něj nebyly obce ani kraje na změnu včas připraveny.

Druhá část zřizovatelů však upozorňuje, že odklad jen prohloubí dosavadní nejistotu obcí, škol a jejich zaměstnanců. Stabilní a předvídatelné financování je zásadní pro správné fungování škol a kvalitní pracovní podmínky zaměstnanců, apeloval místopředseda Sdružení místních samospráv Petr Halada.  

📢Co kdo říká: 

Mikuláš Bek (STAN), ministr školství: Vyjdeme vstříc požadavku krajů, obcí i škol, aby měly na přípravu více času. Změna proběhne na začátku rozpočtového roku, což umožní plynulejší přechod financování.

Jana Berkovcová (ANO), stínová ministryně školství: Příští vláda bude muset vyřešit během jednoho až dvou měsíců chaos, který tato vláda způsobila. Zůstává otázka, odkud se dofinancují nepedagogové od září do prosince.

🔎Kontext: Bek si od nového systému financování slibuje, že bude efektivnější. Zřizovatelé podle něj nejlépe vědí, kolik pracovní síly ve školách potřebují.

Jeho návrh ale už od počátku doprovází silná kritika. Hejtmani a starostové se obávají, kde potřebné peníze vezmou. Zároveň podle nich resort školství změnu nesrozumitelně a nedostatečně vysvětluje. To Bekovi vyčítají i koaliční politici. Podle Seznam Zpráv měl na Beka zatlačit také prezident Petr Pavel, na kterého se se žádostí o pomoc obrátili zástupci samospráv.

Skeptické jsou k úpravě také školské odbory. Podle jejich šéfa Františka Dobšíka je potřeba vyřešit především nízké platy nepedagogů, ne jen přehazovat jejich financování na kraje a obce. Sněmovnímu petičnímu výboru včera odbory předaly petici za zachování placení nepedagogů státem. Podepsalo ji přes 66 tisíc lidí. 

👀 Co sledovat v dalších dnech: Změna financování je součástí velké školské novely. Sněmovna o ní má hlasovat příští týden ve třetím čtení. Odložení ze září na leden by mělo v návrhu zaznít jako legislativně technická oprava.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku