Každoroční boj o školy začíná. Města přitvrzují proti fiktivnímu stěhování

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto

V dubnu začínají zápisy do prvních tříd. A s tím i každoroční „závod“ rodičů zapsat své dítě do školy, kterou si vybrali. S tím ovšem bují i takzvaná spádová turistika. Tedy situace, kdy rodiče účelově přihlašují svého potomka k trvalému pobytu poblíž vyhlédnutých škol. Kvůli fiktivnímu stěhování však čelí některé školy velkému přetlaku zájemců. Některé radnice už s tímto trendem bojují.

🚩 Proč je to důležité: Každé dítě patří do určité základní školy podle svého bydliště. To ovšem ne vždy vyhovuje rodičům, ať už proto, že si chtějí vybrat školu podle jejího zaměření, nebo ji chtějí mít poblíž svého zaměstnání. Stává se tak, že na děti žijící v žádaných lokalitách nezbývá místo.

➡️ Co se stalo: Se spádovou turistikou bojují zejména velká města, kam lidé dojíždějí za prací. To bývá jedním z nejčastějších důvodů, proč se rodiče k fiktivní změně bydliště rozhodnou. Aby své dítě dostali na preferovanou školu, budoucího prvňáčka přihlásí na jinou adresu, než kde ve skutečnosti bydlí. Jsou za to ochotní zaplatit i tisíce korun. 

Jenže některým radnicím s těmito praktikami dochází trpělivost. A bydliště dětí začínají prověřovat. Pokud odhalí pokus o obcházení pravidel, dítě může o školu přijít. Přednost dostanou ty děti, které do dané školy patří, protože ve městě skutečně bydlí.

Jako první s tím před třemi lety začala Praha 6 a další městské části i města se k ní přidávají. „Spolupracujeme s řediteli škol a poskytujeme jim metodickou podporu tak, aby mohli efektivně řešit případy účelových změn místa trvalého pobytu. Tím chráníme zájmy našich obyvatel a zajišťujeme kvalitu vzdělávání pro děti z Prahy 6,“ vysvětluje místostarostka pro školství Mariana Čapková (Praha 6 sobě).

Metodikou se inspirují i další městské části. Letos se připojuje například Praha 3 a 10. „Chceme zajistit spravedlivý a transparentní systém zápisů, který bude respektovat potřeby místních rodin a zároveň zabrání přeplňování některých škol na úkor jiných,“ uvedl radní Prahy 10 pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Problém se ale zdaleka netýká jen hlavního města. Svou strategii si loni zvolily například Pardubice nebo Brandýs nad Labem. Podobně jako v metropoli se tamní ředitelé škol zaměřovali na doložení skutečného bydliště ve spádovém obvodu školy.

📢 Co kdo říká: 

Jakub Stárek (ODS), starosta Prahy 6: „Naším cílem je zajistit, aby děti s trvalým pobytem v naší městské části měly přednostní přístup ke vzdělání v místních školách. Díky důsledným opatřením proti spádové turistice se nám daří tento cíl naplňovat.“ 

Mariana Čapková (Praha 6 sobě), místostarostka pro školství pro iDnes.cz: „To, že lidé deklarují jiné bydliště než to, kde skutečně bydlí, znamená, že platí peníze jinde, ale těží z benefitů na fiktivní adrese. Nikdo přitom nezjišťuje, jak to opravdu je.“

🔎 Kontext: Resort školství se chce zaměřit na příčiny, proč rodiče mění adresy nebo si je fiktivně kupují, aby své dítě dostali do jimi vybrané školy. Jak se ukazuje, nejčastěji to dělají ze dvou důvodů - kvůli blízkosti školy k pracovišti nebo kvalitě školy. 

„Pro rodiče může být tou kvalitou úspěšnost přijetí žáků na víceletá gymnázia a úspěšnost u přijímacích zkoušek jako takových,“ vysvětlil dříve pro iDnes.cz ústřední inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal. „To však v našich podmínkách nemusí přímo souviset s kvalitou vzdělávání v té které konkrétní škole, ale spíše s úrovní podpory v rodinách žáků,“ podotkl.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Problematikou se zabývalo v loňských letech i ministerstvo školství, zatím ale žádná plošná pravidla nechystá. Případné prověřování bydliště je tak na jednotlivých zřizovatelích škol, tedy nejčastěji obcích nebo městských částech. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku