Nesmí doporučit ani Paralen. Lékaře influencery omezí kodex, šarlatáni „radí“ dál

Místo řádné návštěvy lékaře – Google. Podle České lékařské komory (ČLK) hledá rady ohledně zdravotní pomoci stále více Čechů, mnohdy však najdou zavádějící informace nebo rovnou bludy. Proti nim chce komora bojovat vydáním etického kodexu pro medicínské influencery. Problém se šarlatány tím ale neřeší.
🚩 Proč je to důležité: Informace na internetu mohou vést k nesprávné diagnóze a odkládání případné léčby. Za lékaře se na sítích navíc často vydávají lidé, kteří nemají dostatečné vzdělání.
➡️ Co se stalo: Česká lékařská komora reaguje na nový fenomén – doktory, kteří své řemeslo vykonávají nejen v ordinacích a terénu, ale také na sociálních sítích.
„Kvalita informací na internetu je velmi rozdílná, přičemž některé jsou zavádějící, nepravdivé i přímo nebezpečné. Autoři těchto informací, které mají často vizuální podobu, se nezřídka vydávají za lékaře, aniž jimi jsou,“ upozornil prezident ČLK Milan Kubek.
Mezi základní pravidla, která influenceři musí podle nového kodexu dodržovat, patří důraz na odbornost, pravdivost, aktuálnost, ale třeba také komerční nezávislost.
Marek Dvořák, největší medicínský influencer, kodex kvituje, má ale zásadní výhrady. „ČLK má kárnou pravomoc jen nad svými členy. Tedy nad lékaři. Všichni ti, kteří vystupují jako zdravotní kouči, biohackeři nebo alternativní terapeuti – a často šíří naprosté bludy – jsou mimo její dosah. Takže se reálně trestají ti, kdo mají kvalifikaci a snahu pomáhat,“ upozornil pro Publico.
Lékaři navíc podle kodexu nesmí prostřednictvím Instagramu a Facebooku poskytovat žádné adresné rady. „Online komunikace nenahrazuje řádné lékařské vyšetření,“ stojí v kodexu.
„Když mi na Instagram napíše maminka, že má dítě horečku, a já jí slušně a věcně napíšu, že může podat Paralen podle váhy a sledovat stav – je to údajně špatně. Ale když mi ten samý dotaz pošle e-mailem nebo zavolá do ordinace, odpovědět samozřejmě můžu. Stejný lékař, stejná odpověď, stejný pacient – ale jiná platforma, takže jiné ‚etické‘ posouzení?“ kontroval Dvořák.
📢 Co kdo říká:
Tomáš Kaštovský, lékař (115 tisíc sledujících na Instagramu), pro Publico: „Plně s kodexem souzním a věřím, že z mých sítí je to patrné, přestože se nepovažuji za influencera.“
Marek Dvořák, záchranář a lékař urgentního příjmu (380 tisíc sledujících na Instagramu), pro Publico: „Jako někdo, kdo dlouhodobě působí na sociálních sítích s cílem vzdělávat veřejnost v oblasti zdraví, vítám jakoukoli snahu o kultivaci a ochranu důvěryhodnosti medicínských informací. Ale některé pasáže působí, jako by vznikly od stolu. Bez znalosti prostředí, kde se dnes odehrává většina veřejné zdravotní komunikace.“
František Šlanda, psychiatr (18 tisíc sledujících na Instagramu), pro Publico: „Nově vydaný etický kodex mi dává smysl.“
🔎 Kontext: Nová pravidla pro medicínské influencery začnou platit 28. července.