Nemohou si pomoct. Každý pátý Čech sleduje sítě nebo hraje hry, i když nechce

Na telefonu procházíte odkaz za odkazem a i když vás to moc nebaví, nemůžete přestat. Zdaleka nejste jediní. Podle odborníků se s tímto problémem potýká každý pátý Čech. A stále jich přibývá.
🚩 Proč je to důležité: Co vypadá jen jako zlozvyk, může být ve skutečnosti projevem závislosti.
➡️ Co se stalo: Na první pohled to může působit jako úsměvný problém, jenže není. Neschopnost odtrhnout se od digitálního obsahu může být prvním náznakem větších potíží se závažnými dopady. V roce 2024 jí trpělo 20 procent Čechů. Častěji šlo o muže.
Situace se oproti roku 2016 citelně zhoršila. Tehdy tento problém řešilo pouze 13 procent uživatelů internetu. Vyplývá to z nejnovější Zprávy o digitálních závislostech Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.
„Dlouhodobě jako nejčastější důvody problémů respondenti uvádějí trávení času na sociálních sítích a hraní digitálních her,“ uvádí zpráva. Není to problém jen dospívajících. Neschopnost být offline se podle zprávy projevuje napříč věkovými skupinami.
Rozdíly však jsou mezi muži a ženami. Ženy suverénně nejvíce trápí sociální sítě, jako problém je uvádí 44 procent z nich. Muže nejčastěji obtěžuje hraní her, a to ve 36 procentech dotázaných. Sociální sítě jsou ale hned v závěsu - bojuje s nimi 31 procent mužů.
🔎 Kontext: Nadměrné používání digitálních technologií odborníci považují za vážné zdravotní riziko, které ovlivňuje nejen jednotlivce, ale i jeho okolí a může se z něj stát závislost. Při příliš dlouhém času strávenému u obrazovek lidé mnohdy zanedbávají spánek, jídlo i osobní hygienu. Časté jsou bolesti hlavy, očí či zad a narušení denního režimu.
To jsou jen krátkodobé dopady. Ty dlouhodobé zahrnují pokles fyzické aktivity, nárůst obezity, oslabení sociálních vazeb a konflikty v osobních vztazích. Lidé postupně omezují své koníčky, mají problémy se soustředěním a hůře zvládají školu či práci.
Počet lidí, kteří řeší problémy s digitální závislostí, podle zprávy v posledních letech roste. Přesto však stále zůstává relativně nízký vzhledem k rozsahu používání digitálních technologií. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nevyhledávají pomoc častěji, je podle autorů zprávy pravděpodobně přesvědčení, že nadužívání internetu není vážný problém.
Zaostávají ale i poskytovatelé pomoci. Chybí totiž jednotné postupy v prevenci a léčbě digitálních závislostí. Situaci navíc zhoršuje nedostatek personálu a finančních prostředků na rozvoj služeb.