Nová podpora bydlení prošla. Většina domácností ale na pomoc nedosáhne

Po dlouhých tahanicích Sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení. Ovšem v tak osekané verzi, že ji kritizuje i autor původního návrhu Ivan Bartoš (Piráti) nebo neziskovky, jež ho dříve prosazovaly.
🚩 Proč je to důležité: Zákon měl původně pomoci až 1,6 milionu lidí. Nakonec ale na podporu dosáhnou jen ti s nejnižšími příjmy.
➡️ Co se stalo: Poslanci – hlasy koaličních politiků – ve středu schválili pozměňovací návrh, který do zákona zavádí příjmový test. Na podporované bydlení tak budou mít nárok pouze domácnosti s příjmem, který po zaplacení nákladů na bydlení nepřesáhne 1,43násobek životního minima. Bez podpory tak zůstanou i lidé minimální mzdou nebo neúplné rodiny.
Úpravu prosazovalo ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Podle našich propočtů bude mít k podporovanému bydlení přístup zhruba 350 tisíc domácností i při prosazení tohoto příjmového stropu,“ řekl Jurečka Deníku N.
Podle opozice je takové zúžení nepřiměřené. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) to ale odmítl s tím, že jde o hodnotu stanovenou na odborném základě a je možné ji upravovat nařízením vlády.
Hranice pro nárok na podporované bydlení (1,43násobek životního minima)
Jednotlivec: 6950 korun
Jeden dospělý a jedno dítě do 15 let: 10 754 korun
Dva dospělí a dvě děti do 6 let: 19 262 korun
A nejde o jedinou změnu. V původním návrhu, který vznikl ještě za Kulhánkova předchůdce Ivana Bartoše, bylo zřízení 205 kontaktních míst, která mají lidem pomáhat hledat bydlení a řešit s tím spojené problémy. Schválená verze však počítá jen se 115 místy. Tam, kde jsou problémy s bydlením největší. Důvodem byl tlak především z ODS na snížení nákladů.
„To je ale naprosto chybný přístup, který nepomůže rodinám, samoživitelům, seniorům ani lidem, kteří neměli to štěstí podědit nemovitost a čelí extrémním nákladům na bydlení. Ten problém je celorepublikový v malých i velkých městech,“ kontroval Bartoš a opakovaně vyzval k přijetí zákona v původní podobě.
📢 Co kdo říká:
Barbora Bírová, ředitelka Platformy pro sociální bydlení, pro Deník N: „Navrženým limitem pravděpodobně projdou nižší desítky tisíc domácností – typicky ty bez legálně pracujících členů rodiny. Jde většinou o domácnosti v exekucích. Naopak pracující lidé s minimální mzdou ne. Fascinuje mě, že ministerstvo práce tím vlastně podporuje obchod s chudobou.“
Eva Fialová (ANO), poslankyně: Původní návrh zákona měl řešit zhruba 1,6 milionu osob ohrožených ztrátou bydlení. Ale nyní se zužuje na 160 tisíc osob. Ministerstvo práce uvádí, že má sloužit pro 350 tisíc osob, ale nikdo z nás vlastně neví, kdo přesně do té skupiny patří.
Petr Kulhánek (STAN), ministr pro místní rozvoj: „Obchod s chudobou nepodporujeme, zákon proti němu má několik pojistek. Víme, že nepředkládáme všespásné řešení krize bydlení v České republice, ale jedná se o nezbytný základ toho, co mnohé evropské země už dnes realizují. Máme ambici snížit bytovou nouzi o 30 procent.“
🔎 Kontext: Zákon zahrnuje také takzvané garantované bydlení. Zjednodušeně: majitelé bytů uzavřou smlouvu s obcí, na kterou pak přejdou veškeré povinnosti a rizika pojící se s pronajímáním. Obce na to mají dostávat peníze od státu. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že by to mohlo do systému přivést tři tisíce bytů ročně.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Zákon o podpoře bydlení byl jedním z hlavních cílů Pirátů, prošel však v podobě, s níž strana nesouhlasí. Nedostupnost bydlení zmiňují v kampaních i další strany, může tak mít vliv na výsledky voleb. Zákon nyní projedná Senát.