Odkladů školní docházky ubude, u nejmladších dětí skončí známkování

Omezit odklady nástupu do první třídy a zrušit přípravné třídy má poslanecká novela školského zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna - i díky hlasům opozice. Norma také u nejmladších školáků zavádí slovní hodnocení místo známkování.
🚩 Proč je to důležité: V sedmi letech nastupuje do školy zhruba dvacet procent dětí. Jejich počet patří podle České školní inspekce k nejvyšším v celé Evropské unii.
➡️ Co se stalo: Odklad by podle spoluautora předlohy Pavla Klímy (TOP 09) do budoucna mohl být přípustný jen v odůvodněných případech. A to tehdy, kdy zdravotní stav dítěte neumožňuje účast ve výuce. Žádost o odklad by bylo třeba doložit doporučením lékaře specialisty, například onkologa nebo klinického psychologa, a školského poradenského zařízení. Pediatři by doporučení dávat nemohli.
Změny v posuzování odkladů by měly začít platit od letošního září. Zavádět by se měly postupně během tří let - především kvůli tomu, aby první třídy nebyly přeplněné dětmi s odkladem a aby se učitelé na změnu mohli dostatečně připravit.
Podle Jany Berkovcové (ANO) je nyní čtvrtina prvňáčků sedmiletých. Současné velké množství odkladů podle ní negativně ovlivňuje kapacity mateřských škol, které by se díky novele mohly stát dostupnějšími pro tříleté děti.
Známkování žáků prvních dvou tříd by mělo být nahrazeno slovním hodnocením od září 2027 pro první třídu, o rok později pro druhou. Změna by měla podle Klímy pomoci tomu, aby se děti neučily kvůli známkám, ale kvůli znalostem a dovednostem. Zároveň má podle Berkovcové oslabit obavy rodičů ze školního neúspěchu jejich ratolestí, což patří k hlavním důvodům odkladů školní docházky.
📢 Co kdo říká:
Mikuláš Bek (STAN), ministr školství: „Česká republika patří mezi země s nejvyšší mírou odkladů školní docházky v Evropě. Nadužívání této možnosti je třeba zamezit, aby bylo toto opatření zacíleno skutečně pouze na děti, které to vzhledem ke svému vývoji opravdu potřebují.“
Zdeněk Kettner (SPD): „I když jsem učitel, budu velice stručný. Je to návrh, na kterém jsme se shodli naprosto všichni, má to smysl a pro školství je to přínos.“
🔎 Kontext: První třídu by podle novely neměli žáci opakovat, postoupit do druhého ročníku by měli bez ohledu na prospěch. Ředitel by pouze výjimečně mohl opakování povolit na žádost rodičů, potřeba by mělo být opět doporučení lékaře či klinického psychologa a poradny. Tato úprava by měla podle novely platit od září 2026. Přípravné třídy by měly být zrušeny od roku 2029.
Novela má rovněž posunout termín zápisu do první třídy základní školy z dubna zpět na 15. leden až 15. únor a v případě mateřských škol z první poloviny května na 15. březen až 15. duben.
Novelu nyní posoudí Senát.