Plány na vlastní univerzitu se Karlovarskému kraji bortí. Ministři návrh cupují

Už není na co čekat, tvrdí karlovarská hejtmanka. Zřízení univerzity v tomto problematickém kraji je podle ní nezbytné. Jenže způsob, jakým návrh podala, naráží u opozice i vládních resortů.
❗Proč je to důležité: Karlovarský kraj je jediným krajem v Česku, kde nesídlí žádná veřejná vysoká škola. Pro rozvoj regionu - který má nejnižší úroveň vzdělání v republice - by dostupnější vysoké školství mohlo být přínosem.
➡️ Co se stalo: Návrh Karlovarského kraje zřídit vlastní vysokou školu schytává kritiku v připomínkovém řízení. Vedle resortu školství ho cupuje i ministerstvo financí, kterému chybí vyčíslení nákladů. Podle ministra pro vědu zas není jasné, jaké obory by škola nabízela.
Zastupitelé Karlovarského kraje přitom o založení vysoké školy v únoru jednali s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN). Šéf resortu jim navrhl dvě možnosti, jak vysokou školu do kraje dostat.
Nejsnadnější cestou by podle něj bylo zřídit v Karlových Varech novou samostatnou součást plzeňské Západočeské univerzity. V takovém případě by nebylo nutné procházet složitým schvalovacím procesem.
Jako druhou možnost zmínil zřízení nové vysoké školy formou vládního návrhu. To by trvalo déle, ministerstvo by ale podle jeho slov její vznik finančně podpořilo.
Vedení kraje, kde politickou většinu drží hnutí ANO v čele s hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou, se ovšem rozhodlo jít jinou cestou - předložit vlastní zákonodárnou iniciativu. Požaduje, aby Sněmovna návrh projednala zrychleně v prvním čtení.
„Potřebujeme přivést do regionu investora s přidanou hodnotou, pokud se však bude o Karlovarský kraj zajímat, bude chtít vědět, že zde najde dostatek zaměstnanců. A ty bude mít, pokud zde otevřeme odpovídající obor vysoké školy. A to je důvod, proč je nyní krajská iniciativa na zřízení veřejné vysoké školy v regionu tak důležitá a nezbytná,” sdělila hejtmanka.
Proti této formě návrhu - tedy předložení krajské iniciativy - se postavila i karlovarská opozice s tím, že takový postup nemá ve Sněmovně šanci a celý proces se tím zbytečně zdrží. „Není tady asi nikdo, kdo by vysokou školu nechtěl. Ale místo toho, abychom spolupracovali a dohodli se, jakým způsobem budeme postupovat, tak se na stůl položí nějaký návrh,“ poznamenal opoziční zastupitel Miroslav Balatka (STAN). Dodal, že ministerstvo školství připravilo téměř totožný návrh, který by měl jako ministerský větší šanci vládou projít.
📢 Co kdo říká:
Jana Mračková Vildumetzová (ANO), hejtmanka Karlovarského kraje: „Chování ministra školství Mikuláše Beka je velkým zklamáním. Na zasedání krajského zastupitelstva totiž osobně potvrdil, že podporuje vznik veřejné vysoké školy v Karlovarském kraji. Jakmile se však vrátil zpět do Prahy, patrně na svoje slova zapomněl a dal zamítavé stanovisko.“
Mikuláš Bek (STAN), ministr školství: „Myšlenku nové vysoké školy nezavrhuji, krajskou zákonodárnou iniciativu směřující k jejímu zřízení však podpořit nemohu. Navzdory opakovaným nabídkám ke spolupráci ji vedení kraje předložilo bez předchozí konzultace s MŠMT, návrh není domyšlený a obsahuje legislativní vady.“
Marek Ženíšek (TOP 09), ministr pro vědu: „Tuzemské vědní prostředí v současnosti čelí problémům přílišné roztříštěnosti a duplicity, kterou by zřízení další veřejné vysoké školy dále prohloubilo. Cílem České republiky je naopak větší konsolidace tohoto prostředí, posílení jeho konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu a podpora excelentních vědeckých týmů.“
Petr Kulhánek (STAN), ministr pro místní rozvoj: „Bohužel, (hejtmanka) nezbytně potřebuje výhradně svůj otisk a vydává se tak cestou, která do připravených cest vnáší jen chaos a vrací nás o několik kroků zpět.“
👀 Co sledovat v dalších dnech: Návrh je zatím na začátku legislativního procesu. Vládní kabinet i poslanci mají nyní čas se s ním seznámit.