PŘEHLEDNĚ: Blíží se přijímací testy na střední školy. Co vše je dobré vědět?

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto

Za necelé dva týdny začínají přijímací zkoušky na střední školy. Letos se k nim přihlásilo na 159 tisíc studentů, přes 80 procent z nich využilo elektronický systém. Publico přináší základní informace, které by vás neměly minout, a taky něco navíc.

🚩 Proč je to důležité: Přijímací zkoušky jsou jedním z nejvíce stresujících období školáků (ale i jejich rodičů). Loni to platilo dvojnásob, když zpočátku nefungoval elektronický systém DiPSy pro podání přihlášek.

❓ Kdy jsou termíny zkoušek?
První termíny přijímaček jsou pro deváťáky v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna. Páťáci a sedmáci mají přijímačky v úterý 15. dubna a ve středu 16. dubna. Náhradní termíny budou 29. a 30. dubna. 

Výsledky prvního kola budou oznámeny 15. května.

🏫 Kde se budou přijímačky konat?
Školní části se uskuteční v jednotlivých středních školách, jež je vypisují. Jednotná přijímací zkouška se bude konat na některých ze škol, kam se žáci hlásí. Určeny budou systémem a uchazeč se o nich dozví z pozvánek, které rozešlou ředitelé škol.

🖋️ Z čeho se zkouška skládá?
Jednotná přijímací zkouška zahrnuje dva písemné testy: z českého jazyka a literatury a z matematiky. Varianty testů jsou různé pro čtyřleté obory a víceletá gymnázia. 

➡️ O čem se uvažuje?
Resort školství podle ministra Mikuláše Beka (STAN) pracuje na záměru, který by umožnil konat přijímací zkoušku ještě před podáváním přihlášek. Podle odborníků by se tím mohl snížit stres z testů, zároveň by žáci  ještě před výběrem školy věděli, jak se jim vedlo. 

⏩ Zrušení přijímaček a delší povinná školní docházka?
Poslankyně za ODS Renáta Zajíčková jde v návrhu ještě dál. Podle ní by se stresu kolem přijímaček dalo vyhnout i tak, že by se zrušily úplně. 

„Jednotná přijímací zkouška by podle mě měla být nahrazena výstupní komplexní informací o tom, jak si žák vedl po celá léta na ZŠ. Nešlo by o jeden závěrečný test,“ řekla v rozhovoru pro Deník.cz

Podle Zajíčkové má přijímací zkouška především rozřazovací smysl. Žákům ale nedá informaci o tom, jaké mají studijní předpoklady či potenciál. Smysluplnější by podle ní bylo, pokud by se testovali v uzlových bodech vzdělávací dráhy, například po osmém ročníku.

To souvisí i s reformou povinné školní docházky, kterou poslankyně navrhuje. Zavedla by desetiletou povinnou školní docházku s tím, že osm let by děti absolvovaly na škole základní a dva roky na střední. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku