Přijímačky v číslech: Studenti letos více taktizují, každý pátý se hlásí do jiného kraje

Přijímací zkoušky začínají. Jako první si je v pátek napíšou deváťáci. Většina z nich si zvolila jako svou hlavní prioritu obor s maturitou, alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru si podalo zhruba 77 procent uchazečů. Třicet tisíc studentů - z celkových 159 tisíc - by vyjelo na střední i do jiného kraje.
🚩 Proč je to důležité: Každoroční boj o místa na středních školách je tu. S novinkou, kdy si studenti mohou podat tři přihlášky, ale přichází i taktizování, jaké školy si vybrat. Na druhou stranu se žáci dozví rychleji, kam se dostali.
🔢 Přijímací testy v číslech: Z oborů jako takových letos nejvíce táhnou gymnázia, na něž si poslalo přihlášku 43,5 tisíce žáků. Největší zájem o ně je v metropoli. Přihlášek si na ně podalo více studentů, než jakou má Praha kapacitu. Následují obchodní akademie (21 tisíc) a obor informační technologie (16 tisíc).
Z preferencí přihlášek je vidět, že letošní deváťáci více taktizují. Řada z nich si jako třetí možnost, tedy jako volbu na jistotu, zvolila učiliště. Je jich dokonce více než těch, kteří si učiliště vybrali jako svou hlavní prioritu.
Obecně přitom dominují čtyřleté obory s maturitou. Hlásí se na ně necelých 133 tisíc studentů. Minimálně jednu přihlášku si na ně podaly zhruba tři čtvrtiny všech uchazečů. Maturitní obory tvoří asi 66,5 procenta nabízené kapacity čtyřletých a kratších oborů.
Na učiliště s výučním listem se hlásí 38 procent, a to nejčastěji z Karlovarského a Ústeckého kraje. Tedy z oblastí, které jsou nejvíce ohroženy školním neúspěchem.
Téměř 23 procent letošních žáků 9. tříd si podalo přihlášku na školu v jiném kraji. Nejvíce z nich by chtělo do hlavního města, a to 39 procent, následoval Pardubický a Královéhradecký kraj.
Největšími „migranty” jsou žáci ze středních Čech, z nich si podala přihlášku do jiných krajů více než polovina - celkem 53 procent. Nejčastěji by zamířili do Prahy, Ústeckého a Jihočeského kraje.
📢 Co kdo říká:
Nikola Šrámková, analytička organizace EDUin: „Obávám se, že i letos budeme řešit nedostatek kapacit na atraktivních oborech. Žáci mají zájem především o maturitní obory, avšak jejich nabízené kapacity nestačí pro všechny deváťáky, zejména ve velkých městech.”
Milan Vácha (STAN), radní pro školství Středočeského kraje pro iDnes: „Pro uchazeče z vesnické školy je město zajímavé, lákavé. Část dětí chce do Prahy kvůli vyžití – sportům, kinům a podobně.”
🔎 Kontext: Již podruhé si mohli studenti podat až tři přihlášky a svou volbu škol seřadit podle priorit. Zkouška zahrnuje dva písemné testy, a to z českého jazyka a literatury a z matematiky.
Oproti předchozím ročníkům mají letošní deváťáci výhodu v tom, že mezi prvním a druhým testovacím dnem mají k dobru víkend. A tak mají čas na přípravu na druhý termín.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Páťáci a sedmáci přijdou na řadu 15. a 16. dubna. Výsledky prvního kola všech zkoušek dostanou studenti 15. května.