Větší pomoc jen ve vyloučených lokalitách. Zákon o podpoře bydlení zeštíhlil

Obrázek
Byty - ilustrační snímek
Byty - ilustrační snímek

Osekaný a vykostěný. Tak o zákoně o podpoře bydlení hovoří jeho autor Ivan Bartoš (Piráti). Poté, co jeho strana odešla z vlády, došlo v legislativním tisku k řadě změn. Především ubude kontaktních míst, která mají lidem pomáhat řešit problémy s bydlením. Kvůli úsporám.

📌 Proč je to důležité: Dlouho očekávaný zákon by mohl pomoci až 1,6 milionu lidí. Necílí jen na nejpotřebnější, ale také na střední třídu - včetně klíčových profesí, jako jsou zdravotníci nebo učitelé. Neřešení bytové nouze podle vládních údajů stojí 4 miliardy korun ročně. 

➡️ Co se stalo: Do třetího čtení poslanci ve středu posunuli zákon o podpoře bydlení. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) má pohnout s hlubokou krizí bydlení. Cílem je usnadnit pronajímání bytů a zároveň pomoci s jejich nalezením.

Základem je garantované bydlení. Majitelé bytů uzavřou smlouvu s obcí, která se pak postará o komunikaci s nájemníky a vše potřebné. Zároveň nese případná rizika, jako jsou škody a dluhy. Na to dostává peníze od státu. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) by se do systému mohlo zapojit až tři tisíce bytů ročně. 

Pronajímatelům, kteří se bojí problémových nájemníků, má pomoci i takzvaný rozkaz k vyklizení. „Toto opatření umožní rychlé řešení situací, kdy bývalý nájemce neoprávněně užívá byt nebo dům,“ uvedl autor pozměňovacího návrhu, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dojít má ke zkrácení a zjednodušení řízení před soudem.

Zákon klade důraz i na prevenci - a to prostřednictvím asistence v bydlení a kontaktních míst poskytujících poradenství. Zatímco v původní verzi z doby, kdy bylo MMR pod taktovkou Pirátů, se počítalo se zřízením 205 kontaktních míst, podle současné předlohy jich má být 115. Důvodem jsou úspory. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je dosah příliš plošný. Omezit by jej chtěl pouze na vyloučené lokality. 

To ovšem Bartoš odmítá. „Vláda zákon osekává, a tím sabotuje. Požadujeme jeho schválení v původním znění, protože jen tak bude skutečně efektivní,“ vyzval.

📢 Co kdo říká: 

Petr Kulhánek (STAN) pro Český rozhlas„Použijeme nikoli plošné rozložení, ale rozložení podle mapy incidence. To znamená, že tam, kde je jev významný natolik, že potřebuje z našeho pohledu být řešen, jsou kontaktní místa povinně.“ 

Ivan Bartoš (Piráti): „To je ale naprosto chybný přístup, který nepomůže rodinám, samoživitelům, seniorům ani lidem, kteří neměli to štěstí podědit nemovitost a čelí extrémním nákladům na bydlení. Ten problém je celorepublikový v malých i velkých městech ČR.“

Kamila Bláhová (ANO): „Činnost kontaktních míst pro bydlení může být v některých bodech duplicitní s dalším výkonem sociální práce. Tímto zákonem se nepostaví jediný byt. Stát pouze přenáší další povinnosti na obce.“

Mikoláš Opletal, mluvčí iniciativy Za bydlení: „Nevidíme prostor pro další případné omezování úvazků a lidských kapacit pro naplňování agendy a podpůrných opatření, které zákon předpokládá.“ 

🔎 Kontext: Dobrovolně se do sítě kontaktních míst budou moci zapojit i ostatní obce s rozšířenou působností. Podle Kulhánka také získají státní podporu.

Proti vytvoření kontaktních míst se v připomínkovém řízení vymezily také další instituce. „Obhajovat vznik v první fázi téměř 500 a později zhruba 700 úřednických míst je absurdní a v přímém rozporu s programovým prohlášením vlády o snižování počtu státních zaměstnanců,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Podle Kulhánka ale mohou poradenství na obcích vykonávat stávající proškolení pracovníci.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Zákon čeká finální schvalování ve Sněmovně. Původně měl začít platit od ledna příštího roku, nyní se počítá s účinností od 1. července 2026. Neziskové organizace dlouhodobě upozorňují na riziko, že nestihne projít legislativním procesem do podzimních voleb.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku