Nejlepší filmy z karlovarského festivalu míří do kin. Co nabízí přehlídka Šary Vary?

Obrázek
Dokonalá shoda s Dakotou Johnson
Dokonalá shoda s Dakotou Johnson
Art

Letošní festivalové hity jako Sbormistr, Duchoň, vztahová komedie s Dakotou Johnson Dokonalá shoda či lyrický snímek Citová hodnota se Stellanem Skarsgårdem míří na přehlídku Šary Vary. Ta proběhne od 14. 7. v pražských kinech Aero, Světozor a Přítomnost, a také v brněnském Scalním letňáku Janáček.

Proč na to jít: Řada filmů, které se objevily v letošním programovém výběru festivalu, se do běžné distribuce nedostane, přehlídka Šary Vary je tedy možností, jak v kině shlédnout nejzajímavější díla současné světové i domácí kinematografie, o kterých se právě mluví.  

🔎 O co jde: Výběr s názvem Šary Vary letos proběhne od 14. do 20. července. Diváky čekají oceňované snímky jako jsou španělský Sirat, vítěz Ceny poroty v Cannes Sound of Falling, rom-com Bláznivě, první český viet-film Letní škola, 2001 či Karavan.

🎞️České novinky:  O snímku Sbormistr Publico už psalo, lze tedy dodat, že jde o mimořádný film, který by měl vidět každý dospívající či rodiče dospívajících dětí. Režisér Ondřej Provazník rozkrývá principy sexuálního zneužívání v pěveckém sboru s obrovskou empatií a přesností. Film, který soutěží v Hlavní festivalové soutěži, vzbudil u publika i recenzentů nadšení. 

Do výběru Šary Vary míří také nejnovější film Petera Bebjaka Duchoň. Hudební biografie slovenského normalizačního zpěváka Karola Duchoně vznikla na základě obrovské retro vlny, která se kolem tohoto zpěváka na Slovensku v posledních letech zvedla. Líčí vzestup a pád muže, jenž šel komunistickému režimu ochotně na ruku a který neustál boj se závislostí na alkoholu.

Karavan, film režisérky Zuzany Kirchnerové je inspirovaný jejím vlastním osudem. Jde o intimní roadmovie pětatřicetileté matky, která vyráží společně s mentálně retardovaným synem karavanem na cestu do Itálie. Film s Annou Geislerovou v hlavní roli měl premiéru na festivalu Cannes a dotýká se témat tělesnosti i duše, svobody i odevzdanosti, naděje i bezmoci. 

Velkou odezvu vzbudil v Karlových Varech také snímek Dužana Duonga Letní škola, 2001. S humornou ironií zachycuje příběh sedmnáctiletého Kiena, který se na začátku milénia vrací po deseti letech z Vietnamu do tržnice v Chebu a musí se vyrovnávat s řadou osobních, rodinných i společensko-kulturních problémů. 

Do výběru se dostal dokumentární snímek Projekt český film Marka Nováka, a Mikuláše Novotného, kteří během loňského ročníku ve Varech zopakovali nápad Wima Wenderse z Cannes 1982. Tehdy během festivalu natáčel v jednom hotelovém pokoji rozhovory s filmaři o tom, jak vidí budoucnost filmu a vznikl tak působivý dokument Pokoj 666. Novák a Novotný pozvali před kameru třicítku českých filmařek a filmařů.

Milovníky počítačových her určitě zaujme film Daniela Vávry a Petra Pekaře Kingdom Come: Deliverance II Cinematic Cut. Světově proslulá RPG počítačová hra, jež vznikla v pražském Warhorse Studios, se poprvé v historii dostává na plátna kin ve filmovém sestřihu vytvořeném přímo pro karlovarský festival.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

 

🎞️ Oceňované zahraniční filmy: Na přehlídku míří americká vztahová komedie Dokonalá shoda, kterou ve Varech osobně uvedla Dakota Johnson. Ta ve filmu hraje úspěšnou newyorskou dohazovačku Lucy pracující pro prestižní seznamovací agenturu a pomáhá bohatým klientům najít perfektní shodu podle přísného seznamu požadavků klientů. Film režisérky Celine Song se s humornou nadsázkou zabývá peripetiemi současných vztahů.

Bláznivě je filmová novinka Paola Genovese, režiséra diváckého hitu Naprostí cizinci (podle nějž byl natočený největší počet remaků v historii kinematografie včetně české verze). Tentokrát líčí první romantické rande atraktivní dvojice v Římě, do kterého vstoupí řada nečekaných komplikací. Inteligentní komedie se skvělým hereckým obsazením ve Varech vzbudila divácké ovace.

Snímek Co nám zbylo z lásky je také příběh o vztazích, ale z úplně jiné perspektivy. Režisér Hlynur Pálmason v něm líčí postupný rozpad vztahu rybáře Magnuse a umělkyně Anny, kteří spolu na malebné islandské vysočině vychovávají tři dospívající děti. Film, který vznikl v koprodukci Dánska, Švédska, a Francie, s jemným humorem ukazuje, kolik cenného může ze vztahu zůstat, i když láska vyprchá.

Snímek Sirat španělského režiséra Olivera Laxe z prostředí nelegálních rave parties na sebe strhl pozornost na letošním festivalu v Cannes. Jde o sugestivní audiovizuální zážitek plný dunících soundsystémů a tančících postav, které vytváří pozadí pro příběh o pátrání otce po zmizelé dceři. Jak stojí v anotaci k filmu, toto „transcendentální podobenství Olivera Laxe testuje zvukovou aparaturu v kině i diváka a míru napětí, kterou je ochotný unést“.

Také film režisérky Maschy Schilinski Sound of Falling patří k hitům jak festivalu v Cannes, tak toho karlovarského. Odehrává se na venkovské usedlosti v Altmarku v severním Německu a se syrovostí propojuje příběhy čtyř dívek z různých historických období, od první světové války až po současnost. Akcentuje téma mezigeneračního traumatu a odkazuje například k Hanekeho Bílé stuze.

Ve výběru Šary Vary bude k vidění také psychologicky laděné erotické drama Michela Franca Nebezpečné sny, které soutěžilo na letošním Berlinale, celovečerní debut slovinské režisérky Uršky Djukić Little Trouble Girls, snímek Joachima Triera Citová hodnota se Stellanem Skarsgårdem v hlavní roli, který získal Velkou cenou v Cannes, nebo režijní debut Diega Céspedese Záhadný pohled plameňáka.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku