Korespondenční volba: Na přihlášku zbývá měsíc, zájem projevilo 15 tisíc Čechů

Je to téma, které na mnoho hodin zablokovalo Sněmovnu a vyvolalo bouřlivé diskuze i kritiku od opozice. Korespondenční volby by se podle odhadu ministerstva zahraničí mohlo zúčastnit až 80 tisíc lidí. Zatím se jich ale podle informací serveru Publico přihlásilo jen něco přes 15 tisíc.
🚩 Proč je to důležité: Korespondenční volba promluví do výběru poslanců vůbec poprvé. Hlasy ze zahraničí se budou rozdělovat do čtyř nejlidnatějších krajů. Jenže počty přihlášených zatím zůstávají za očekáváním.
➡️ Co se stalo: Poslední měsíc mají krajané na to, aby se zaregistrovali ke korespondenční volbě. Oficiální číslo, kolik z nich už se přihlásilo, Černínský palác zveřejnit nechce. Jak ale serveru Publico řekl dobře obeznámený zdroj, zatím jich je něco přes 15 tisíc.
„Čekáme, že v parlamentních volbách letos na podzim by – osobně na zastupitelských úřadech i korespondenčně – mohly volit nižší desítky tisíc voličů,“ uvedla pro Publico mluvčí diplomacie Mariana Wernerová.
V tuto chvíli mají krajané možnost zapisovat se do tzv. zvláštních seznamů voličů. Lhůta končí 40 dní před volbami, tedy 24. srpna v 16 hodin místního času. Až po splnění tohoto kroku bude možné se přihlásit ke korespondenční volbě jako takové. Jak se zaregistrovat, co bude potřeba k volbě a jak bude probíhat, psal server Publico zde.
Podle dat ministerstva je zatím nejvíce zapsaných voličů na velvyslanectvích v Londýně, Bruselu, Bernu, Paříži a na konzulátu v Sydney.
📱 A co kampaň? Přestože do konce termínu zbývá zhruba měsíc, žádnou zvláštní formu kampaně vidět není. Podle vyjádření resortu se totiž soustředí na krajany v zahraničí, proto doma není tak výrazná.
Do propagace korespondenční volby se zapojily některé známé osobnosti, třeba modelka Alena Šeredová nebo architektka Eva Jiřičná, a také krajanské spolky.
„V tuto chvíli máme 60 videí, která se na sociálních sítích velvyslanectví i krajanských spolků postupně objevují. Příkladem zapojení samotných krajanů do informování o korespondenční volbě jsou sociální sítě iniciativy Chceme volit,“ uvedl pro Publico mluvčí resortu zahraničí Daniel Drake, který upřesnil, že kampaň běží od letošního února. Další videa budou podle Černínského paláce ještě následovat.
📢 Co kdo říká:
Mariana Wernerová, mluvčí ministerstva zahraničí: „Jakékoliv počty a statistiky jsou v tuto chvíli zkreslené tím, že ve zvláštním seznamu voličů jsou i ti voliči, kteří nakonec dojedou volit přímo na zastupitelský úřad. Zároveň má zápis do zvláštního seznamu voličů stálou povahu – tedy voliči nemusí pro každé volby žádat o zápis do tohoto seznamu. Čísla tedy v tuto chvíli nejsou definitivní.“
Daniel Drake, mluvčí ministerstva zahraničí: „Informační videa, která natáčejí krajani, jsou už nyní na facebookových profilech českých velvyslanectví, generálních konzulátů a krajanských spolků. Kampaň z logiky věci probíhá v zahraničí, jelikož veřejnost v Česku není cílovou skupinou.“
Lukáš Jelínek, politolog, pro Publico: „Pokud o příští vládě nebo o tom, kdo se dostane do Sněmovny, můžou rozhodnout desetiny procenta, tak se může stát, že ona rozhodující desetina přijde odněkud ze zahraničí. Ale nepřeceňoval bych to, jsem dost skeptický k odhadům, jak korespondenční volba může změnit volební výsledky.“
🔎 Kontext: Zahraničí se pro potřeby korespondenční volby rozdělilo na čtyři oblasti, kdy každé připadl jeden kraj v Česku. Voliči ze západní Evropy budou vybírat z kandidátů v Moravskoslezském kraji, zbytek Evropy z Jihomoravského kraje. Americe připadl Středočeský kraj a ostatním Praha. Regiony byly přiřazeny losem.
„Úroveň politické debaty o korespondenční volbě se mně nezamlouvala, ale to téma je od počátku nafouknutá bublina. Vždycky jsem říkal, že pokud se podaří přilákat korespondenční volbou vyšší desítky tisíc, bude to úspěch. A zdá se, že nakonec to možná ani ty vyšší desítky tisíc nebudou,“ sdělil Jelínek.
Podle něj je logické, že když bude v Česku volební účast okolo 60 procent, v zahraničí bude zájem nižší. Krajané nemusí mít takový zájem o tuzemskou politiku. Případně se jim nechce vyřizovat nutnou administrativu.
„Je celkem logické, že zatím se ke korespondenční volbě tolik lidí nehlásí,“ dodal Jelínek s tím, že až bude tato možnost zavedenější, třeba se zvýší i zájem. Podobně tomu bylo i na Slovensku, kde korespondenční volba funguje přes 20 let.